Co to są kolektory słoneczne próżniowe?

Co to są kolektory słoneczne próżniowe?

Próżniowe kolektory słoneczne są szczytowym osiągnięciem solarnej techniki grzewczej. Najpopularniejszy typ kolektora próżniowego wykorzystuje dwie szklane rurki między którymi wytworzona jest próżnia. Próżnia powstaje w wyniku wypompowania z przestrzeni między-rurkowej powietrza, co skutkuje ograniczeniem strat ciepła do otoczenia do minimum.

 

Brak cząsteczek gazu powoduje, że energia cieplna zamiast uciekać się na zewnątrz kolektora jest odbierana niemal w całości przez niskowrzący czynnik roboczy znajdujący się w tzw. rurce ciepła. Rurka ciepła jest wykonana z miedzi charakteryzującej się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Jest ona zamknięta z obu stron, a ciepło jest oddawane z jej górnej części (kondensatora) w przepływowym wymienniku ciepła a stąd już do zbiornika z ciepła wodą użytkową.

Oprócz rurki ciepła kluczowym elementem kolektora jest absorber w postaci cienkiej powłoki pochłaniającej promieniowanie słoneczne, naniesionej na wewnętrzną stronę szklanej rurki.

Zaletą próżniowych kolektorów słonecznych jest to, że znacznie lepiej od kolektorów płaskich wykorzystują energię słoneczną w dni pochmurne. Czynnik roboczy przechodzący nieustannie przemiany fazowe wrze już w temperaturze 25 st. Celsjusza, która jest możliwa do uzyskania w rurce ciepła nawet przy słabym nasłonecznieniu. Dzięki temu próżniowe kolektory słoneczne, zwłaszcza te wykorzystujące technologię „heat pipe” są do 30% sprawniejsze w okresach wiosennych oraz jesiennych i nawet do 60% sprawniejsze zimą. Oprócz lepszej sprawności konwersji energii, dzięki rurom ułożonym w pewnych odstępach nie są tak wrażliwe na aktualne położenie słońca w ciągu dnia.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.