Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Szacuje się, że rocznie instalowanych jest 1000 takich urządzeń. Technologie umożliwiające pozyskiwanie energii cieplnej ze źródeł odnawialnych często jednak są kojarzone z wysokim kosztem instalacji. Czy pompa ciepła to droga inwestycja? Sprawdź jaki jest jej koszt i w jakim czasie się zwraca.

 

Koszty ogrzewania

 instalacja z pompą ciepła

 

Eksperci firmy BuildDesk Polska szacują, że w ciągu 30 lat wydatki na ogrzewanie domów oraz ciepłą wodę mogą wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Już dzisiaj koszty ogrzewania stanowią ponad połowę utrzymania mieszkania. Z tego powodu coraz częściej myślimy o oszczędzaniu energii. Popularność energooszczędnych technologii nie wynika z trendów w architekturze i mody na ekologię, ale z oceny oszczędności energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej i pomieszczeń. Po kolektorach słonecznych – ostatnio furorę robią pompy ciepła. Co przemawia za ich instalacją i czy rozwiązanie to jest wolne od wad? A co najważniejsze – jakie są koszty ogrzewania pompą ciepła i w jakim czasie możemy liczyć na zwrot inwestycji?

 

Ogrzewanie pompą ciepła

 

Ogrzewanie domu pompą ciepła to na pewno rozwiązanie proekologiczne, wykorzystuje ona bowiem energię odnawialną zgromadzoną w glebie, wodzie, a nawet w powietrzu i przetwarza ją na ciepło. Czy jest ono również opłacalne? Rzeczywista opłacalność zastosowania instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła zależy od właściwie wykonanego projektu oraz sposobu eksploatacji instalacji. Średni koszt ogrzewania domu jednorodzinnego przy użyciu pompy ciepła może być niższy nawet o około 50% (bez uwzględnienia kosztów energii elektrycznej, zużytej do pracy pompy), niż w przypadku domu jednorodzinnego ogrzewanego za pomocą kotła gazowego z otwartą komorą spalania.

 

 

– W kontekście budownictwa jednorodzinnego należy wspomnieć nie tylko o kwestii ogrzewania. Każdego miesiąca płacimy bowiem również rachunki za pozyskanie ciepłej wody użytkowej. Stosując pompę ciepła do podgrzewania wody możemy sporo zaoszczędzić na kosztach energii, zwłaszcza w okresie od kwietnia do października. Bo gdy temperatura powietrza jest wystarczająco wysoka, tego typu urządzenia mogą w pełni pozyskiwać energię potrzebną do podgrzania wody z powietrza


Kolejnym kryterium przemawiającym za pompą ciepła jest komfort użytkowania oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne – a konkretnie na redukcję emisji CO2.

 

Wybór pompy ciepła – energia z wody, gruntu lub powietrza

 

Na rynku spotykamy trzy odmiany pomp ciepła. Różnią się one rodzajem tzw. dolnego źródła – czyli środowiska z którego odbierają ciepło, a może nim być powietrze, woda lub grunt.
Pierwsza z nich – pompa typu powietrze-woda, to rozwiązanie idealne dla każdego, kto chce wymienić elektryczny podgrzewacz wody o pojemnościach 50/80/100 litrów na innowacyjny produkt o kompaktowej budowie oraz niewielkich gabarytach lub nie ma możliwości ingerencji w dotychczasową instalację grzewczą.

 

pompa ciepła do podgrzewania wody

 

– Pompy ciepła są opłacalne zarówno w kontekście budowy nowego domu, jak i remontów oraz modernizacji instalacji służącej do podgrzewania wody. Tego typu rozwiązanie jest odpowiedzią na dążenie do ekologicznych oraz ekonomicznych wyborów

 

Obok najczęściej wykorzystywanych pomp ciepła powietrze-woda, istnieją pompy ciepła, które odbierają energię z gruntu. Określa się je, jako pompy typu solanka-woda, mogące zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania na energię w naszym domu. Tego typu pompy wymagają jednak zastosowania kolektorów gruntowych. Koszt takiej instalacji nie jest mały i dla domu o standardowej powierzchni około 200 m² wynieść może nawet 80 tys. zł.
Kolejnym typem pompy ciepła jest urządzenie, którego dolne źródło stanowi woda. Pompy ciepła służące do pobierania energii z wody gruntowej są konstrukcyjnie zbliżone do pomp typu solanka-woda. Jedyna różnica polega na tym, że w instalacji pompy typu solanka-woda krąży niezamarzająca ciecz, a w drugiej - woda gruntowa. Układy kontrolne pompy muszą więc czuwać, aby urządzenie zostało awaryjnie wyłączone w przypadku, gdyby woda dopływająca do pompy ciepła miała temperaturę niższą od dozwolonej.

Za instalacją pompy ciepła - zarówno solanki, jak i typu woda-woda, przemawia fakt, że są to urządzenie bezobsługowe. Kolejną zaletą pomp ciepła czerpiących energię z wody i gruntu jest to, że nie wymagają wydzielonej kotłowni. Mogą stanąć na przykład w spiżarni czy pralni. Jednak pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania całego domu to ogromna inwestycja. Za kwotę konieczną do ich montażu nierzadko z powodzeniem wybudowalibyśmy drugi dom w stanie surowym - wymagają bowiem potężnej instalacji związanej z wykopami i montowaniem urządzeń głęboko pod powierzchnią gruntu, więc ich zakup jest opłacalny w zasadzie tylko na etapie budowy nowego domu. Natomiast pompa ciepła powietrze – woda to inwestycja zamykająca się w kwocie kilku tysięcy złotych.

 

pompa ciepła typu powietrze-woda

 

Korzyści pompy ciepła powietrze-woda

 

Pompa ciepła to często droga inwestycja, dlatego w kwestii zwrotu zainwestowanych w instalację pieniędzy, duże znaczenie ma prostota montażu takich urządzeń. Najłatwiejsza w montażu jest pompa ciepła typu powietrze-woda. Pompy tego typu służą do ogrzewania wody użytkowej. W zasadzie są to podgrzewacze elektryczne z pompą ciepła, jednak w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi podgrzewaczami wody pozostawiają w domowym budżecie sporą nadwyżkę.

 

Pompa ciepła - koszt dla środowiska

 

Alternatywne formy ogrzewania, takie jak pompa ciepła, mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2, poprawiając jakość życia kolejnych pokoleń. W przypadku pomp ciepła, w których dolnym źródłem jest gleba i woda – instalację powinni rozważyć zwłaszcza Ci, którzy są na etapie budowy nowego domu i których stać na zainwestowanie sporych kwot w instalację grzewczą. Dla każdej rodziny planującej oszczędności i jednocześnie chcącej zainwestować w ekologiczny oraz kompaktowy produkt, gwarantujący szybki zwrot inwestycji – optymalnym rozwiązaniem jest pompa typu powietrze-woda. W rzeczywistości pompy te są najbardziej efektywnym i ekologicznym urządzeniem jakie można wybrać, w najmniejszym stopniu wpływającym na dotychczasową instalację, a co za tym idzie – na naszą kieszeń.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.