Jak uniknąć przeciągów?

Jak uniknąć przeciągów?

Przeciągi czasami kojarzone są z klimatyzacją - i rzeczywiście mogą one powstawać na skutek niewłaściwie zaprojektowanego systemu. Dlatego już w fazie projektu konieczne jest rozważenie możliwego wpływu położenia jednostki wewnętrznej i sposobu rozprowadzania powietrza na osoby znajdujące się w pomieszczeniu.

Ważna jest również wysokość pomieszczenia. Producenci urządzeń klimatyzacyjnych zwykle zakładają 2,70 do 3,50 m jako optymalną wysokość pomieszczenia dla systemu klimatyzacyjnego. Chłodne powietrze o temperaturze około 16°C, dostarczane z tej wysokości, miesza się z cieplejszym powietrzem w pomieszczeniu zanim dotrze do poziomu osób przebywających w pomieszczeniu, co zapobiega uczuciu przeciągu.

Niemniej jednak, w przypadku zastosowań w pomieszczeniach nie spełniających tych ogólnych standardów, system klimatyzacyjny można zawsze tak 'dostroić', aby spełniał oczekiwania.

Z pewnością położenie urządzenia oraz wysokość i kształt sufitu mają podstawowy wpływ na pojawienie się lub brak przeciągów. Wyjaśnienie tego wymaga kilku uwag na temat właściwości zimnego powietrza. Zimne powietrze ma tendencję do "przyklejania się" do sufitu przez pewien czas przed opadnięciem. Zjawisko to znane jest jako efekt "Coanda"; umożliwia ono wymieszanie się zimnego powietrza z powietrzem z otoczenia przed opadnięciem do pomieszczenia.

 

Jednak pojawienie się jakiejkolwiek przeszkody, np. belki sufitowej, wpływa ujemnie na to zjawisko, powodując przerwanie przepływu powietrza. W takim przypadku zimne powietrze po natrafieniu na belkę natychmiast opada, co może wywołać pewien dyskomfort u osoby przebywającej bezpośrednio pod belką.

Również dwie jednostki umieszczone naprzeciwko siebie będą powodować kolizję przepływu zimnego powietrza w podobny sposób.

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.