Czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem do domów o konstrukcji szkieletowej?

Czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem do domów o konstrukcji szkieletowej?

Pompy ciepła są coraz chętniej stosowanym źródłem ogrzewania różnego rodzaju obiektów. Stosuje je się zarówno w nowo budowanych domach, jak i tych wzniesionych wcześniej, w których prowadzona jest termomodernizacja. Ogrzewają zarówno domy jednorodzinne, jak i większe kompleksy mieszkalne. Czy sprawdzą się również w domach o konstrukcji szkieletowej? Te szybkie w budowie, ekologiczne i energooszczędne budowle mogą skutecznie zostać ogrzane pompą ciepła, pod warunkiem że zostaną do tego odpowiednio przygotowane, a sama pompa będzie prawidłowo dobrana.

 

Jak przygotować dom szkieletowy do montażu pompy ciepła?

 

Aby pompa ciepła stanowiła efektywne źródło ogrzewania domu szkieletowego, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki już na etapie projektowania i budowy. Do najważniejszych decyzji, jakie trzeba wówczas podjąć, należą:

  • zaplanowanie niskotemperaturowego systemu ogrzewania (ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory),
  • odpowiednie rozprowadzenie instalacji grzewczej w podłogach lub ścianach, 
  • dobranie wysokiej izolacyjności cieplnej przegród (ściany, dach i podłoga muszą posiadać wymagany współczynnik przenikania ciepła),
  • wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej i jednostek wewnętrznych, 
  • zadbanie o szczelność powietrzną (dobrze jest ustalić miejsca przecieków powietrza i je uszczelnić),
  • zapewnienie odpowiedniego przyłącza elektrycznego (pompy ciepła wymagają często przyłączy trójfazowych),
  • zastosowanie licznika dwutaryfowego, który pozwoli na tańsze ładowanie bufora ciepła w nocy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Ograniczy to straty ciepła na wentylacji i pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. Tę decyzję też najlepiej podjąć na etapie projektowania, aby odpowiednio rozlokować kanały wentylacyjne. 

 

Dobór pompy ciepła do domu szkieletowego

 

Aby pompa ciepła mogła wydajnie pracować w domu szkieletowym, należy dobrać ją do konkretnych parametrów obiektu, oraz potrzeb mieszkających w nim ludzi. Najistotniejszym parametrem będzie moc grzewcza urządzenia. Jej wyliczenie najlepiej powierzyć profesjonaliście, który na podstawie danych o warstwach izolacyjnych, mostkach cieplnych i rodzaju wentylacji określi OZC (obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło) i na jego podstawie zaleci urządzenie o odpowiedniej mocy. 

W przypadku standardowych obiektów, wybudowanych na osiedlach domów jednorodzinnych, najczęściej wybierana jest pompa powietrze – woda. Nie wymaga ona odwiertów, można ją z powodzeniem zainstalować na lekkiej konstrukcji domu szkieletowego i znakomicie współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Jeśli dom postawiony jest na działce, gdzie możliwe są odwierty, wybrać można pompę gruntową. To wprawdzie urządzenie droższe, ale oferujące wysoką efektywność pracy przez cały rok, oraz znacznie cichsze. 

Dobra izolacja termiczna i wysoka bezwładność cieplna powodują, że domy szkieletowe idealnie nadają się do ogrzewania pompami ciepła. Odpowiednio przygotowując je do tej inwestycji i powierzając dobór urządzenia profesjonalistom zyskujemy efektywne, ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła, które posłuży przez długie lata. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.