Czy rekuperacja wystarczy do ogrzania domu jednorodzinnego?

Czy rekuperacja wystarczy do ogrzania domu jednorodzinnego?

Rozwój technologii związanej ze wznoszeniem budynków i stosowanych w nich instalacji skłania właścicieli obiektów do stosowania coraz nowocześniejszych sposobów i źródeł dostarczania do wnętrz domów poszczególnych mediów. Dotyczy to również wentylacji i ogrzewania, które dzięki systemowi zwanemu rekuperacją połączyć można w jedno. Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia bowiem zarówno wymianę powietrza z otoczeniem, jaki i daje możliwość ogrzania wnętrza ciepłem pozyskiwanym z "wydmuchiwanego" na zewnątrz powietrza.

 

Korzyści z zastosowania rekuperacji w domu jednorodzinnym

 

Rekuperacja opiera się na systemie wentylacji mechanicznej, która zapewnia "wymuszony" dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku i odprowadzanie na zewnątrz zużytego powietrza. Ponieważ w sezonie jesienno - zimowym oddawane jest na zewnątrz powietrze podgrzane, zainstalowanie rekuperatora pozwala na odzyskanie części ciepła i zaangażowanie go do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu właściciel budynku otrzymuje świeże powietrze odpowiedniej jakości i jednocześnie ma możliwość ekonomicznego i ekologicznego ogrzania swoich pomieszczeń.

Jakość powietrza gwarantowana jest przez zamontowane w instalacji filtry, wychwytujące nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale również biologiczne, takie jak drobnoustroje, pyłki i inne alergeny. System ten jest więc szczególnie polecany dla alergików oraz cierpiących na schorzenia układu oddechowego, ponieważ oczyszczone wstępnie powietrze jest w stanie złagodzić odczuwane przez nich dolegliwości.

 

Czy rekuperacja jest wystarczającym źródłem ogrzewania dla domu jednorodzinnego?

 

Jeśli powyższe pytanie dotyczy nowo wybudowanego domu, wzniesionego zgodnie z najnowszymi zasadami termoizolacji, odpowiedź na ogół jest twierdząca. W budynku pasywnym, zaprojektowanym i zrealizowanym wg aktualnych standardów, funkcjonującym w naszej strefie klimatycznej, gdzie temperatura zimą rzadko spada trwale poniżej -16 stopni Celsjusza, rekuperacja jest z reguły w stanie pokryć całe zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepło.

Budynki starsze, jeśli właściciel planuje zastosować w nich rekuperację jako źródło ogrzewania, wymagają przemyślanej termomodernizacji, pozwalającej zarówno na obniżenie zapotrzebowania domu na ciepło, jak i na ograniczenie strat energii cieplnej. Mimo zwiększenia w ten sposób efektywności cieplnej może nie udać się ogrzać domu wyłącznie rekuperacją, i konieczne będzie zastosowanie dodatkowych, stałych lub tymczasowych źródeł ciepła, które wspomogą system w okresach chłodniejszych.

W starszych budynkach, w których nie została przeprowadzona termomodernizacja dodatkowe źródła ogrzewania będą niestety koniecznością.

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dom będzie odpowiednio wentylowany, mieszkańcom zapewnione będzie powietrze dobrej jakości, a koszty ogrzewania pozwolą się dość sporym stopniu ograniczyć. Dodatkowo za zastosowaniem tego rozwiązania przemawiają względy ekologiczne. Warto je więc zainstalować w każdym budynku.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.