Jak prawidłowo dbać o instalację pompy ciepła?

Jak prawidłowo dbać o instalację pompy ciepła?

Trwałość i wydajność funkcjonowania pompy ciepła jest w dużym stopniu zależna od jakości wody znajdującej się w systemie. Dlatego dbałość o instalację wodną pompy ciepła jest istotną czynnością, pozwalającą na zachowanie sprawności urządzenia i zapewnienie odpowiedniej temperatury w ogrzewanych takim sposobem obiektach. Rzadko mamy wpływ na jakość dostarczanej do naszego przyłącza wody. Możemy jednak zainstalować w instalacji wodnej pompy urządzenia, które zadbają o to, aby woda krążąca w instalacji była czysta i miała odpowiednie dla systemu parametry.

 

Uzdatnianie wody kierowanej do systemu ogrzewania

 

Większość gospodarstw domowych w Polsce zmaga się z problemem tzw. "twardej wody". Wytrącające się z niej osady mineralne, potocznie zwane kamieniem, mogą być przyczyną obniżenia wydajności urządzeń zasilanych wodą, oraz ich zwiększonej awaryjności. Dlatego warto zadbać o uzdatnienie wody, zanim dostanie się ona do instalacji. Urządzeniem, które znakomicie wywiąże się z tego zadania, jest stacja zmiękczania wody. Dozuje ona do systemu złoże specjalnej soli, która wspomaga wymianę jonową z otaczającym roztworem, powodując wytrącanie z wody szkodzących instalacji związków.

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania tego systemu są:

  • regularna regeneracja złoża
  • uzupełnianie soli w miarę zużycia
  • okresowe czyszczenie zasobnika.

Aby te zabiegi konserwacyjne nie były zbyt uciążliwe, dobrze byłoby, aby stacja zmiękczania wody podłączona była do kanalizacji.

 

Co, jeśli podłączamy instalację wodną pompy ciepła do długo użytkowanego systemu?

 

W takim systemie kamień obecny jest niestety obecny na 100%. Wówczas rozwiązaniem jest zastosowanie chemii kotłowej. Specjalistyczne preparaty, dobrane do rodzaju instalacji, usuną nagromadzone zanieczyszczenia, rozpuszczając zalegający w niej kamień. Dobrze wykonać taki zabieg przed podłączeniem pompy. Przygotuje on system do montażu urządzenia, nie będzie jednak pełnił funkcji prewencyjnych ani ochronnych.

Dlatego ważne jest, aby przy każdym przeglądzie okresowym użyć chemii kotłowej. Usunie ona zalegające w systemie zanieczyszczenia, poprawiając parametry funkcjonowania pompy i zwiększając jej wydajność.

 

Prewencja, czyli po co w instalacji wodnej filtry?

 

Zapobieganie zanieczyszczaniu instalacji wodnej pompy ciepła opiera się na zjawisku filtracji. Najpowszechniejszy w zastosowaniu jest filtr siatkowy. Chroni on instalację pompy wodnej przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z układu wodnego. Można też zdecydować się na filtry z wyższej półki – magnetyczne lub elektryczne. Te usuwają z systemu również osady mineralne, i hamują powstawanie nowych złogów. Ich ogromną zaletą jest to, że montuje się je bez przecinania rur. Bardzo dobrym pomysłem w przypadku zastosowania w instalacji wodnej filtrów jest wbudowanie w nią separatora zanieczyszczeń. Dzięki niemu szybko i sprawnie usunąć można z systemu zanieczyszczenia, zanim dostaną się one do instalacji wodnej pompy.

W porównaniu z kosztami montażu pompy ciepła, a potem usuwania jej ewentualnych awarii czy pracami nad odzyskaniem jej pierwotnej wydajności, koszt zakupu każdego z wymienionych powyżej zabezpieczeń jest naprawdę niewielki. Warto je zastosować, aby zapewnić najwyższą jakość pracy pompy i jej bezawaryjne funkcjonowanie.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.