Zalety rekuperacji w domu jednorodzinnym

Zalety rekuperacji w domu jednorodzinnym

Zapewnienie mieszkańcom domu jednorodzinnego powietrza odpowiedniej jakości wymaga, aby w domach takich przewidziana była wentylacja. Gwarantuje ona dopływ do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz, oraz odprowadzanie z nich powietrza zużytego. Coraz częściej zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej zastosowanie w budynkach mieszkalnych znajduje wentylacja mechaniczna. Jeśli właściciel decyduje się na wentylację nawiewno - wywiewną, to oprócz zabezpieczenia wymiany powietrza, daje sobie również szansę na zainstalowanie systemu rekuperacji, dzięki któremu w sposób efektywny, ekologiczny i co równie ważny - ekonomiczny ogrzewać może swój dom jednorodzinny.

 

Jak działa rekuperacja w domu jednorodzinnym i jakie ma zalety?

 

Wentylacja grawitacyjna, stosowana powszechnie w domach jednorodzinnych jeszcze dekadę temu, odchodzi w zapomnienie. Obecnie już na etapie budowy domu zapada w większości przypadków decyzja o zastosowaniu wentylacji mechanicznej i coraz częściej do tego systemu podłączony jest rekuperator. Do niego trafia odprowadzane z pomieszczeń powietrze, które w tym urządzeniu oddaje ciepło, zanim zostanie wyciągnięte na zewnątrz. Pobierane z otoczenia powietrze przechodząc przez system filtrów wentylacji trafia najpierw do wymiennika, gdzie zostaje podgrzane ciepłem odzyskanym z usuwanego zużytego powietrza. Dzięki temu systemem kanałów wentylacyjnych po domu rozprowadzone jest już ciepłe powietrze, pozwalające na ogrzewanie pomieszczeń.

System ten ma wiele zalet, dzięki którym jego zastosowanie w budynkach mieszkalnych jest coraz powszechniejsze. Swoją rosnącą popularność rekuperacja zawdzięcza przede wszystkim:

  • generowaniu oszczędności na kosztach ogrzewania - może je obniżyć nawet do 50%,
  • redukcji kosztów budowy i wykończenia obiektów - nie ma konieczności budowania kominów, można zastosować tańsze okna ,
  • zapewnianiu w pomieszczeniach oczyszczonego, wolnego od zarodników pleśni i grzybów oraz innych alergenów powietrza dzięki zastosowanym w systemie filtrom,
  • możliwości osuszania powietrza, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zagrzybienia budynku, nowocześniejsze urządzenia mają również możliwość nawilżania i jonizacji powietrza, co jest szczególnie ważne dla alergików,
  • ograniczeniu konieczności otwierania okien, co zapobiega szkodliwym dla zdrowia przeciągom, napływowi z zewnątrz zanieczyszczeń i hałasu czy też insektów,
  • obniżeniu ogólnego zużycia paliw kopalnych i emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Ekspert firmy pośredniczącej w handlu nieruchomościami podpowiada jeszcze jedną ważną zaletę rekuperacji:

"Należy pamiętać, że wentylacja z rekuperacją podnosi wartość domu jednorodzinnego na rynku wtórnym - dzięki jej zastosowaniu budynek jest energooszczędny i ekologiczny, co jest jednym z priorytetów wchodzącego na rynek mieszkaniowy pokolenia klientów."

 

Czy rekuperacja może być jedynym źródłem ogrzewania domu?

 

Prowadzone przez specjalistów badania, pomiary i analizy wykazują, że rekuperacja to przede wszystkim rozwiązanie dla nowoczesnych, energooszczędnych budynków o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Budynek pasywny, o prawidłowo wykonanej i funkcjonującej izolacji może ograniczyć się do ogrzewania wyłącznie rekuperacją, gdyż pokryje ona w całości jego zapotrzebowanie na ciepło. Ale pamiętać należy, że że przy temperaturach poniżej -13,50 C moc grzewcza dostarczana przez rekuperację może być niższa niż zapotrzebowanie budynku na ciepło. W przypadku terenów gdzie temperatury zimą spadają poniżej tego poziomu warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło dogrzewania pomieszczeń.

Jeśli chodzi o starsze budynki, zwłaszcza takie, w których nie przeprowadzono jeszcze termomodernizacji, w większości przypadków rekuperacja będzie wymagała wsparcia dodatkowym źródłem ogrzewania. Nie oznacza to jednak, że jej montaż w tego typu obiektach jest niezasadny - będzie ona znakomicie spełniać swoją funkcję w okresie przejściowym, a poza tym oczyści powietrze i ograniczy straty energii. Warto więc rozważyć jej zastosowanie również w domach jednorodzinnych starszego typu.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.