Co zrobić gdy z klimatyzacji czuć nieprzyjemny zapach?

Co zrobić gdy z klimatyzacji czuć nieprzyjemny zapach?

Klimatyzowanie pomieszczeń ma na celu zapewnienie ich użytkownikom przyjemnych warunków temperaturowych. Wiele klimatyzatorów posiada również funkcję oczyszczania i nawilżania powietrza, które dodatkowo dbają o komfort i zdrowie ludzi przebywających w obiektach, w których zostały zainstalowane. Czasami jednak zdarza się, że klimatyzator, zamiast umilać nam pobyt w danym pokoju, biurze, czy urzędzie, zniechęca nas do tego. Powodem tego jest wydobywający się z niego nieprzyjemny zapach. 

 

Co jest powodem przykrego zapachu z klimatyzatora?

 

Jeśli z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach, niestety przyczyna leży na ogół po stronie użytkownika. Oznacza to bowiem, że w systemie pojawiły się grzyby lub/i drobnoustroje. Rozwijają się one tam, jeśli nie zadbano o odpowiednio częstą i staranną konserwację klimatyzacji – zarówno jednostki zewnętrznej, jak i jednej lub wielu jednostek wewnętrznych. Nie czyszczone urządzenie i prowadzące do niego przewody są idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. 

Wszelkie rodzaje zanieczyszczeń osadzają się na filtrach klimatyzatora. Wilgoć panująca w systemie powoduje, że inicjowane są procesy gnilne, a ich skutkiem ubocznym jest właśnie przykra woń. W pomieszczeniu czuć zapach wilgoci, błota lub szlamu. To wyjątkowo nieprzyjemne odczucie. 

 

W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji?

 

Na początek warto przetrzeć jednostkę zewnętrzną wilgotną ściereczką, usuwając z niej kurz, brud, ewentualne ciała obce typu zeschnięte liście, czy inne naniesione przez wiatr zanieczyszczenia. Szczególnie starannie należy to wykonać przy otworach wlotowych i wylotowych. Po tej operacji zabrać się należy za czyszczenie wewnętrznej części systemu, na które składają się:

  • czyszczenie lub wymiana filtrów, 
  • dezynfekcja i odgrzybianie chłodnicy,
  • umycie tacy ociekowej,
  • przepłukanie instalacji odprowadzania skroplin, 
  • wymycie obudowy jednostki wewnętrznej.

Do całej operacji używać należy odpowiednich środków myjąco – czyszczących, posiadających działanie bakteriobójcze. Jeśli przeprowadzane jest mycie jakiejś części samą wodą, warto, aby była to woda możliwie gorąca. Wielu producentów zaleca również umieszczenie na tacce ociekowej kostki bakteriobójczej. 

Takie czyszczenie klimatyzacji zapobiegające powstawaniu przykrego zapachu powinno się przeprowadzać minimum raz do roku. Oczywiście dwukrotny roczny serwis klimatyzacji zapewni jeszcze lepszy stan higieniczny urządzeń. Warto zlecić przeprowadzenie takiego czyszczenia profesjonalistom – oprócz oczyszczania przeprowadzą oni jeszcze pomiar temperatury nawiewu i sprawdzą szczelność układu. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.