Trudno wyobrazić sobie dzisiaj, że jakiś obiekt o przeznaczeniu komercyjnym mógłby funkcjonować bez agregatu chłodniczego. Urządzenia te stosowane są wszędzie tam, gdzie do realizacji procesu wytwarzania albo przechowywania, czy też do stworzenia odpowiednich warunków przebywania w nich ludzi konieczne jest doprowadzenie temperatury do odpowiednio niskiego poziomu i utrzymanie tej wartości przez cały czas. Są powszechnym wyposażeniem zakładów produkcyjnych, magazynów towarów nietrwałych, zakładów zbiorowego żywienia czy placówek służby zdrowia.
Jak działa agregat chłodniczy?
Generowanie chłodu możliwe jest dzięki współpracy czterech podstawowych elementów, przetwarzających czynnik chłodniczy:
- sprężarki podnoszącej jego temperaturę i ciśnienie poprzez ściskanie,
- skraplacza, w którym się on kondensuje i oddaje ciepło,
- parownika, gdzie paruje i pobiera ciepło z otoczenia, obniżając temperaturę w pomieszczeniu,
- zaworu rozprężnego regulującego przepływ czynnika i jego ciśnienie.
Proces ten powtarza się w cyklu zamkniętym, co pozwala na utrzymywanie w pomieszczeniu odpowiednio obniżonej temperatury, a przy okazji na osuszanie powietrza.
Jak utrzymanie w czystości skraplacza wpływa na funkcjonalność i żywotność agregatu chłodniczego?
Aby agregat chłodniczy spełniał swoje zadanie odpowiednio długo zadbać należy szczególnie o skraplacz. Wymaga on regularnego i profesjonalnie przeprowadzonego czyszczenia. Dzięki temu generuje dwojakie oszczędności: po pierwsze redukuje zużycie energii elektrycznej przez cały system, po drugie przedłuża okres funkcjonowania agregatu, minimalizując częstotliwość występowania awarii, koszty napraw i opóźniając moment, kiedy konieczna jest wymiana agregatu.
Utrzymany w stanie referencyjnej czystości skraplacz warunkuje również prawidłowe działanie urządzenia chłodniczego, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu utrzymywana jest na stałym, odpowiednim do procesu poziomie, a więc zapewnia np. trwałość przechowywanej w magazynie żywności, czy odpowiednie parametry produkowanych w schładzanej hali wyrobów, takich jak chociażby leki.
Specjalista ds. zapewnienia jakości twierdzi: "Zanieczyszczony skraplacz, z którego nie zostały usunięte osady obniża intensywność wymiany ciepła, przez co warunki w pomieszczeniu zaczynają odbiegać od wymaganych i mogą mieć negatywny wpływ na realizowany proces. "
Jak wyczyścić profesjonalnie skraplacz agregatu chłodniczego?
Przede wszystkim warto zlecić tę usługę wyspecjalizowanej firmie, posiadającej wiedzę na temat budowy i działania agregatów. Poprawnie wykonane czyszczenie skraplacza wymaga posiadania odpowiednich, atestowanych środków chemicznych, nie zawierających kwasów i nie niszczących materiałów, z których skraplacz został zbudowany. Ograniczają one również ryzyko korodowania urządzenia. Do mycia wykorzystuje się aktywną pianę, generującą mikro bąbelki, penetrujące każdą szczelinę i rozpuszczającą osadzone w niej zanieczyszczenia. W ostatnim etapie czyszczenia - płukaniu za pomocą myjki ciśnieniowej zostają one usunięte z urządzenia na zewnątrz. Układ po osuszeniu jest przez ponownie uruchamiany i testowany na poprawność funkcjonowania.