Czy klimatyzacja to dobra alternatywa dla kaloryfera i ogrzewania podłogowego?

Czy klimatyzacja to dobra alternatywa dla kaloryfera i ogrzewania podłogowego?

W energooszczędnym domu jedna, dobrze dobrana instalacja często zastępuje inne, pozwalając zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się wygodą użytkowania. Za przykład może posłużyć klimatyzacja, która pod pewnymi warunkami jest wartościową alternatywą dla tradycyjnego kaloryfera czy ogrzewania podłogowego. Pozwala ona nie tylko na zapewnienie obiektowi odpowiedniej temperatury, ale również na obniżenie zużycia prądu, oraz zastosowanie jednego urządzenia do dwóch różnych celów, dzięki czemu bardziej efektywnie wykorzystać można powierzchnię budynku czy mieszkania.

 

Jaki klimatyzator może posłużyć do ogrzewania domu?

 

Zakup urządzenia, które służyć ma jednocześnie klimatyzowaniu i ogrzewaniu pomieszczeń, oraz zastąpić tradycyjny kaloryfer, czy modą "podłogówkę" powinien być poprzedzony starannymi wyliczeniami. Należy wybrać system o odpowiedniej mocy i wydajności. Klimatyzator zbyt słaby nie zapewni odpowiedniej temperatury, zbyt silny spowoduje spory wzrost kosztów ogrzewania.

Nie warto również kierować się przy zakupie takiego urządzenia "promocyjną" ceną, rozmiarami czy estetyką. Używany do ogrzewania klimatyzator powinien umożliwiać regulację temperatury w szerokim zakresie, aby móc dopasować ją do warunków klimatyczno - pogodowych. Należy wybrać model, którego producent gwarantuje montaż, dostosowanie parametrów chłodząco - grzewczych do specyfiki pomieszczeń oraz zapotrzebowania obiektu na ciepło, serwis, przeglądy, dostępność części zamiennych i krótki czas reakcji na zgłoszoną awarię.

Warto też kierować się klasą energetyczną i wybrać model o klasie od A do A+++, aby próbując obniżyć koszty ogrzewania nie przyczynić się do wzrostu kosztów energii elektrycznej. Te dwie wartości należy zbilansować. Dodatkową zaletą klimatyzatora, który ma ogrzewać pomieszczenia będzie również możliwość zdalnego sterowania.

 

Klimatyzacja jako alternatywa dla innych źródeł ogrzewania

 

Klimatyzacja na ogół wybierana jest nie "zamiast" tradycyjnych źródeł ogrzewania, ale "oprócz" nich. Jest to dobra decyzja, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy klimatyzator może nie poradzić sobie z zapewnieniem obiektowi odpowiedniego komfortu termicznego. Może jednak znakomicie dać sobie radę i zastąpić kaloryfer czy ogrzewanie podłogowe w następujących warunkach:

  • w czasie ciepłych zim, kiedy temperatura oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza,
  • w małych i średnich dobrze zaizolowanych obiektach, nie wymagających dużej mocy ogrzewania,
  • w obiektach, w których ludzie przebywają rzadko (np. domki letniskowe czy narzędziowe, garaże, składziki),
  • w budynkach, których z różnych względów nie da się ogrzać w sposób tradycyjny.

Decydując się na zastosowanie klimatyzacji pamiętać należy, że generuje ona suche powietrze. Aby nie stanowiło to dyskomfortu dla mieszkańców, warto zdecydować się na klimatyzator nawilżający powietrze.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.