Ekonomiczne korzystanie z klimatyzatora

Ekonomiczne korzystanie z klimatyzatora

Można sporo zaoszczędzić na klimatyzacji, wyłączając ją przed pójściem spać, regularnie czyszcząc i dezynfekując oraz lepiej wykorzystując przestrzeń domu. Warto również korzystać z energooszczędnego sprzętu i dedykowanych ku temu funkcji. Oszczędne użytkowanie klimatyzacji idzie w parze z maksymalnym komfortem i warto o tym pamiętać.

 

Pamiętaj o wyłączaniu klimatyzatora

 

Istotne jest wyłączanie klimatyzatora, gdy nikogo nie ma w domu. Po powrocie w pomieszczeniu może być ciepło, ale w ciągu kilku minut po uruchomieniu urządzania, temperatura dostosuje się do potrzeb użytkownika. Umiarkowane uruchamianie jest jednym ze sposobów oszczędnego korzystania z klimatyzacji. Ta metoda jest szczególnie zalecana, jeśli mieszkańcy będą przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas i nie ma potrzeby obniżania temperatury w tym czasie. Część klimatyzatorów jest wyposażona w specjalne funkcje i czujniki, które pomagają zautomatyzować ich działanie, gdy jest się poza domem.

 

Korzystanie z klimatyzacji nocą

 

Jednym ze sposobów na oszczędzanie jest wyłączanie klimatyzatora na kilka godzin przed snem. Dzieje się tak dlatego, że ludzki organizm nie wytwarza tak dużo energii jak w ciągu dnia, a metabolizm zwalnia. Oznacza to, że człowiek nie potrzebuje zbyt niskiej temperatury. Należy jednak pamiętać również o własnym komforcie, bowiem wiele osób śpi lepiej, gdy temperatura jest niska. Wówczas warto korzystać z funkcji Sleep, która jest w tym przypadku najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

 

Jaka temperatura będzie najlepsza pod względem zużycia energii elektrycznej?

 

Ustawienie temperatury klimatyzatora również wpływa na jego ekonomiczność. Eksperci zalecają ustawienia urządzenia na 24-25°C. Jest to optymalna wartość dla komfortu użytkownika. Innym sposobem ekonomicznego korzystania z klimatyzatora jest schłodzenie go o 4-5°C mniej, niż temperatura panująca na zewnątrz.

 

Przede wszystkim komfort użytkowników

 

Decydując się na oszczędne korzystanie z klimatyzacji, należy również zwrócić uwagę na swój komfort. Ważne jest, aby ustawić wentylator tak, aby chłodne powietrze docierało do użytkownika. Ideą tego jest to, że powietrze z klimatyzatora nie powinno chłodzić tylnej części sofy, ale chłodzić całe pomieszczenie.

Najczęstszym sposobem ekonomicznego korzystania z klimatyzatorów jest ich wyłączanie, gdy nikogo nie ma w domu. W przypadku osób, które lubią chłodną temperaturę późnym wieczorem i podczas snu warto skorzystać ze specjalnej dedykowanej ku temu funkcji. Aby klimatyzator działał ekonomicznie, należy zastanowić się się nad jego użytkowaniem i zaplanować kiedy będzie się z niego korzystać.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.