Jak spanie przy włączonym klimatyzatorze wpływa na zdrowie

Jak spanie przy włączonym klimatyzatorze wpływa na zdrowie

W dzisiejszym świecie wiele osób ma w swoich domach zainstalowaną klimatyzację domową. W niektórych z nich klimatyzator włączony jest przez całą dobę, co może mieć pewne skutki dla zdrowia. W związku z tym należy zadać sobie pytanie, czy spanie z włączoną klimatyzacją jest zdrowe?

 

Spanie z włączonym klimatyzatorem - jak wpływa na zdrowie?

 

Wysokie temperatury w sezonie letnim sprawiają, że nieraz ciężko jest wytrzymać w swoim własnym domu czy mieszkaniu. Często sytuacja ta nie poprawia się także nocą. Jak wiadomo, zaśnięcie przy wysokiej temperaturze staje się istotnie trudniejsze. Ciężko jednoznacznie określić czy sen z włączoną klimatyzacją ma jednoznacznie negatywny lub pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Faktem jest jednak, że chociaż klimatyzacja domowa sama w sobie zła nie jest, gdyż w warunkach wysokich temperatur poprawia komfort życia, podobnie jak wentylatory, to problemy zaczynają się pojawiać w momencie, gdy zbyt mocno obniży się temperaturę w domu względem tej panującej na zewnątrz. Jak podaje ekspertka w dziedzinie laryngologii, różnica między temperaturą na zewnątrz a ustawioną wewnątrz na klimatyzacji powinna wynosić około 6°C. Jeżeli różnica ta będzie wyraźnie większa, organizm narażony jest na przeżycie tzw. szoku termicznego.

 

Włączony klimatyzator w nocy - problemy ze zdrowiem

 

Temperatura na zewnątrz i we wnętrzu domu czy mieszkania nie powinna różnić się o więcej niż 6°C, gdyż może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców. Szok termiczny prostą drogą prowadzi do wychłodzenia organizmu czy też złapania infekcji. Podczas montowania klimatyzacji domowej, warto pamiętać, aby nie ustawiać temperatury wewnątrz na kilkanaście stopni, gdy na zewnątrz panuje upał sięgający 30°C. Nie jest to tylko ważne dla ludzkiego zdrowia, ale i efektywności samej klimatyzacji domowej. Poza tym tego rodzaju urządzenie należy montować we właściwym miejscu.

Włączona w nocy klimatyzacja doprowadzić może m.in. do:

  • przeziębienia,
  • wychłodzenia,
  • złapania infekcji.

Warto mieć to na uwadze, szczególnie że temperatura ciała w spoczynku spada, chociaż nie jest to zbytnio odczuwalne. Bardzo ważną kwestią jest to, aby urządzenia takie, jak klimatyzacja czy wentylator nie były ustawione bezpośrednio przy łóżku. Ich zdaniem powinno być działanie na całe pomieszczenie, a nie wyłącznie na jednym obszarze. Jeżeli zostanie umieszczona we właściwym miejscu, przyniesie mnóstwo korzystnych efektów poza samym schłodzeniem powietrza, np. zadba o odpowiedni poziom wilgoci, oczyści powietrze z bakterii, wirusów czy grzybów.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.