Jaki klimatyzator pokojowy wybrać?

Jaki klimatyzator pokojowy wybrać?

Decydując się na zapewnienie sobie komfortu termicznego latem, stajemy w obliczu decyzji, jaki klimatyzator pokojowy wybrać. Na rynku  jest dostępnych wiele rozwiązań i modeli  od mniej lub bardziej znanych producentów. Naprawdę jest w czym wybierać, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć klimatyzator stacjonarny lub przenośny, który spełniać będzie wszystkie nasze wymagania, a do tego okaże się funkcjonalny, trwały i estetyczny. 

 

Klimatyzator stacjonarny typu SPLIT i MULTISPLIT

 

Klimatyzacja typu SPLIT jest to rozwiązanie, pozwalające schładzać (przy odwróceniu procesu również podgrzewać) powietrze w jednym pomieszczeniu. System ten składa się z klimatyzatora wewnętrznego i jednostki zewnętrznej. Aby sprawdzał się w danym obszarze, należy odpowiednio określić jego moc. Tylko klimatyzator o mocy prawidłowo dobranej do metrażu pokoju, zapewni w nim komfort termiczny. 

Dużą zaletą tego systemu jest oszczędność miejsca. Tego typu klimatyzator może zostać powieszony na ścianie, nad niskimi meblami, albo jeśli w pomieszczeniu znajduje się sufit powieszany – zastąpić nim można jeden z kasetonów. Są to urządzenia ciche, wydajne i estetyczne. Dzięki wbudowanym filtrom nie tylko schładzają lub ogrzewają powietrze, ale również je oczyszczają, mając korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeśli chcemy, aby system obsługiwał więcej niż jedno pomieszczenie, lepiej zdecydować się na rozwiązanie typu MULTISPLIT, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku klimatyzatorów wewnętrznych. 

 

Klimatyzator przenośny typu MONOBLOCK

 

Ten sposób na chłodzenie pomieszczeń wydaje się mało problematyczny. Ale zaraz po uruchomieniu pojawi się pytanie – jak odprowadzić wydmuchiwane przez to urządzenie nagrzane powietrze? Wiele osób wyobraża sobie, że po prostu wystawiając rurę wydmuchu przez okno. Tyle że otwierając je, wpuszczamy do środka ciepłe powietrze, przez co nasz klimatyzator przenośny musi pracować z większą mocą, aby dać radę odpowiednio schłodzić pokój, w którym się znajduje. 

Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie otworu w ścianie, przez który wyprowadzona będzie rura. Aby odpowiednio spełniał on swoją funkcję, powinien być prawidłowo obrobiony i doszczelniony. 

Klimatyzator przenośny jest niestety urządzeniem dość głośnym i może powodować dyskomfort u osób przebywających w schładzanym pomieszczeniu. Ale za to jest mobilny – można przenosić go ze sobą do innych pokoi (należy wówczas pamiętać o wykonaniu kilku otworów do odprowadzania ciepłego powietrza). Jego instalacja nie wymaga żadnego zgłoszenia ani pozwolenia. Zapewniamy więc sobie z jego udziałem maksimum komfortu przy minimum formalności. 

Niezależnie, który system wybierzesz, pamiętaj o jego konserwacji i utrzymaniu go w czystości. Zadbana klimatyzacja jest ogromnym ułatwieniem w naszym życiu. Zaniedbana może stać się źródłem poważnych problemów. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.