Klimatyzacja dla alergika - pożądane funkcje klimatyzatora

Klimatyzacja dla alergika - pożądane funkcje klimatyzatora

Alergia wziewna to stan, w którym układ odpornościowy alergika toczy nieustanną walkę z tym, co dla osób nie uczulonych jest nawet niezauważalne. Chodzi tu o alergeny wprowadzone do organizmu przez układ oddechowy i wywołujące nieprawidłową odpowiedź tkanek na swoją obecność w postaci kataru, suchego kaszlu i swędzenia w gardle. Objawom tym przypominającym zwykłe przeziębienie towarzyszą często zapalenie spojówek i problemy skórne. A wszystko to z powodu zanieczyszczenia powietrza.

 

Czynniki zawarte w powietrzu wywołujące reakcje alergiczne

 

Wraz z wdychanym powietrzem człowiek wprowadza do organizmu czynniki, które mogą wywołać reakcję immunologiczną, prowadzącą do powstania stanu zapalnego. Przyjęło się uważać, że najwięcej znajduje się ich w powietrzu wiosną, ale badania wskazują, że znaczna część alergenów oddziałuje na organizm ludzki przez cały rok. Do najpowszechniejszych należą:

  • pyłki roślin wiatropylnych - drzew, traw i zbóż,
  • zarodniki grzybów pleśniowych,
  • sierść i inne alergeny odzwierzęce,
  • kurz,
  • roztocza.

 

Alergeny mogą mieć różne źródła pochodzenia i różny czas oddziaływania, niezależnie jednak od ich klasyfikacji warto rozejrzeć się za urządzeniami, które oczyszczą z nich powietrze i przyniosą alergikowi odczuwalną ulgę.

 

Klimatyzator - sojusznik w walce z alergią

 

Obiegowa opinia, że klimatyzatory powodują alergię lub ją nasilają na szczęście umarła śmiercią naturalną. Najnowsze modele klimatyzatorów, jak na przykład urządzenia marki Toshiba "uzdatniają" alergikom powietrze, odpowiednio je filtrując, oczyszczając i lekko osuszając, przez co zapobiegają rozwojowi pleśni.

 

Co sprawia, że klimatyzator może być wsparciem w życiu osób cierpiących na alergię?

 

Filtrowanie - rozbudowane systemy filtrujące oczyszczają powietrze z większości alergenów.

Jonizacja - nie tylko powietrza przepływającego przez klimatyzator, ale również tego w najbliższym otoczeniu polega na neutralizacji dodatnich jonów unoszących się w powietrzu grzybów i bakterii poprzez wytwarzane przez klimatyzator jony ujemne.

Osuszanie - dzięki tej funkcji poprzez schładzanie wilgotność powietrza jest redukowana, a przez to grzyby i pleśnie mają mniejsze szanse na rozwój.

Automatyczne czyszczenie - (funkcja standardowa w najnowszych modelach klimatyzatorów, np. marki Toshiba) dzięki jej zastosowaniu z parownika usuwany jest osad, co zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów.

Nawet jeśli jednak klimatyzator będzie posiadał wszystkie te zaawansowane funkcje specjalista ds. badań i rozwoju jednego z najbardziej uznanych producentów klimatyzatorów radzi:

"W domu, gdzie mieszka alergik pod żadnym pozorem zapominać nie można o regularnych serwisach klimatyzatora. Bez tego procesu, którego częścią są czyszczenie lub wymiana filtrów oraz odgrzybianie systemu nawet najwyższej jakości klimatyzator może pogorszyć jakość powietrza i zaszkodzić alergikowi, zamiast mu pomagać".

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.