Klimatyzacja na poddaszu - jakie są możliwości

Klimatyzacja na poddaszu - jakie są możliwości

Mieszkanie na poddaszu bywa ciężkie – zwłaszcza ze względu na to, iż w okresie lata bardzo szybko się ono nagrzewa. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie – upały są nie tylko nużące, ale i groźne dla zdrowia. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach sprzyja bowiem odwodnieniu. Co więcej, obniża to również jakość snu, co potwierdzają słowa ekspertów. Ich zdaniem "wysokie temperatury na poddaszu zakłócają rytm snu, co powoduje zmęczenie i spadek samopoczucia". Dlatego warto zaopatrzyć się w solidną klimatyzację. Zwłaszcza ze względu na zmiany klimatyczne i wysokie temperatury, które z roku na rok dają się coraz bardziej we znaki.

 

Jak można schłodzić mieszkanie na poddaszu?

 

Istnieje wiele sposobów na to, by schłodzić poddasze. Wśród nich znalazły się m.in. przenośne klimatyzatory, które są łatwe w użytku i nie wymagają montażu. Spośród wszystkich możliwych rozwiązań najskuteczniejsza jest klimatyzacja stacjonarna. W porównaniu do wolnostojącego klimatyzatora jest ona znacznie wydajniejsza, co umożliwia szybko i skutecznie obniżyć temperaturę w mieszkaniu.

Wśród stacjonarnych klimatyzatorów na poddasze, wyróżnić możemy następujące rodzaje urządzeń:

  • klimatyzacja typu Split – w tej konfiguracji na każdą jednostkę wewnętrzną przypada jeden agregat zewnętrzny, który montuje się na zewnątrz budynku,
  • klimatyzacja typu Multisplit – wyróżnia się znacznie większą jednostką zewnętrza, która może być połączona jednocześnie z kilkoma modułami wewnętrznymi, dzięki temu z pomocą jednego agregatu można schłodzić nawet kilka pomieszczeń,
  • klimatyzatory kanałowe.

 

Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać na poddasze?

 

Klimatyzatory przenośne, choć mogą pomóc obniżyć temperaturę o kilka stopni, niestety nie poradzą sobie przy większych powierzchniach. W dodatku ich stosowanie niesie ze sobą liczne ograniczenia, które na szczęście można wyeliminować przy pomocy domowej klimatyzacji typu Split i Multi Split. Wybór odpowiedniej technologii w dużej mierze zależy od potrzeb oraz możliwości technicznych w budynku w którym przeprowadzany będzie montaż klimatyzatora na poddaszu.

Klimatyzator Split sprawdzi się przede wszystkim na otwartym poddaszu, gdzie w mieszkaniu nie ma podziału na pomieszczenia. Dzięki temu możliwe stanie się schłodzenie całego mieszkania. Wiele osób decyduje się również na jego zastosowanie w mieszkaniach ze ściankami działowymi. Niestety jednak w takim przypadku możliwe będzie zamontowanie klimatyzatora tylko w jednym pomieszczeniu, np. sypialni. Ewentualnie można również spróbować zainstalować klimatyzatory Split w każdym z pomieszczeń. To jednak wiąże się ze znacznie większymi kosztami.

Bardzo często w przypadku mieszkań na poddaszu, które są przedzielone ścianami zaleca się wybór klimatyzatorów Multi Split lub wyżej wspomnianych klimatyzatorów kanałowych. Dzięki nim można skutecznie obniżyć temperaturę w każdym z pomieszczeń, w którym znajdzie się jednostka wewnętrzna. Z kolei ze względu na to, iż system ten wymaga tylko jednego agregatu, rozwiązanie to będzie znacznie tańsze niż montaż klimatyzacji typu split w każdym z pomieszczeń. Dlatego też urządzenia Multi Split są znacznie trafniejszym wyborem na poddaszach, gdzie zaistniała potrzeba montażu większej liczby jednostek wewnętrznych.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.