Klimatyzacja precyzyjna - mikroklimat pod ścisłą kontrolą

Klimatyzacja precyzyjna - mikroklimat pod ścisłą kontrolą

Klimatyzacja precyzyjna to specjalny system, który pozwala utrzymywać optymalne parametry wilgotności, temperatury oraz innych właściwości powietrza w pomieszczeniach ze sprzętami elektronicznymi. Słowo precyzyjna nie jest użyte w tym kontekście przypadkowo. To szczególny typ klimatyzacji, który charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością, jeśli chodzi o możliwość kontrolowania warunków wewnętrznych. Czy to najlepszy sposób na to, aby trzymać mikroklimat pod ścisłą kontrolą?

 

Gdzie przydaje się klimatyzacja precyzyjna?

 

Złożone systemy serwerowe wymagają specjalnych warunków pracy. Nawet najmniejsze odstępstwa od przyjętych norm mogą wyrządzić poważne problemy, co przełoży się na wydajność pracy urządzeń elektronicznych. Sprzęty informatyczne są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak zbyt wysoka temperatura czy nieprawidłowy poziom wilgotności. Rozwiązania projektowe w przypadku tworzenia modułów klimatyzacji precyzyjnej mają na celu przeciwdziałać takim zjawiskom. Klimatyzacja precyzyjna pozwala na ustanowienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, dzięki czemu redukuje się ryzyko powstawania mikrowyładowań. Zagrożenia elektrostatyczne są częstym problemem, z jakim zmagają się osoby dbające o stan techniczny sprzętów teleinformatycznych. Są one wynikiem m.in. procesów kondensacyjnych, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie urządzeń elektronicznych. Klimatyzacja precyzyjna jest przystosowana do nieprzerwanego działania przez długi okres. Systemy stosowane są przede wszystkim tam, gdzie wymaga się uzyskania odpowiednich warunków przez całą dobę. Realizują one swoje zadania m.in. w:

  • serwerowniach,
  • sterowniach,
  • rozdzielniach,
  • archiwach,
  • kontenerach technicznych,
  • laboratoriach.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania systemów klimatyzacji precyzyjnej?

 

Szafy klimatyzacji precyzyjnej to gotowe moduły, które zawierają w sobie systemy chłodzenia czy ogrzewania. Rozmieszczenie szaf specjalistycznych nie może być przypadkowe i powinno uwzględniać wiele różnych czynników, np. usytuowanie sprzętów oraz obecność okien, przez które wpadają promienie słoneczne. Urządzenia do klimatyzacji mogą regulować szereg parametrów środowiskowych, które wpływają na ostateczny kształt mikroklimatu pomieszczenia. Mowa o takich czynnikach, jak chłodzenie, filtrowanie czy nawilżanie powietrza. Co ważne, są to systemy działające z bardzo dużą dokładnością. Dzięki nim można uzyskać odpowiednie warunki wewnętrzne. Część nowoczesnych rozwiązań produktowych zawiera rozbudowane technologie, które wykorzystują m.in. kombinowane układy chłodzenia. Wspomagają one nie tylko skuteczność działania całej klimatyzacji, ale również przyczyniają się do rzeczywistego zredukowania kosztów użytkowania. Wśród znanych producentów wyróżnia się m.in. Systemair i Mitsubishi Electric, produkujących rozbudowane urządzenia klimatyzacji precyzyjnej.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.