Kiedy klimatyzacja pojawiła się na rynku, narosło wokół niej wiele mitów. Dotyczą one zarówno rzekomej szkodliwości klimatyzatorów dla zdrowia, jak i dla środowiska czy nawet dla domowego budżetu. Warto przypomnieć sobie najpopularniejsze mity na temat klimatyzacji i zastanowić się, czy faktycznie jest w nich ziarnko prawdy.
Najczęściej powtarzane mity dotyczące klimatyzacji
Czy klimatyzacja jest szkodliwa? Dawniej wiele osób z pewnością odpowiedziałoby na to pytanie twierdząco, chociaż mało kto mógł sobie na nią pozwolić. Dzisiaj klimatyzatory są nie tylko nowocześniejsze, ale i bardziej dostępne ze względu na przystępniejszą cenę. Mimo to, w społeczeństwie nadal przekazywane są następujące mity że klimatyzacja:
- sprzyja przeziębieniom i pogarsza odporność,
- wysusza skórę i oczy,
- sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone grzybami, bakteriami i kurzem,
- zużywa dużo prądu,
- wpływa negatywnie na środowisko.
Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe, jeśli klimatyzacja używana jest zgodnie z zasadami. Podobnie jak wiele innych urządzeń, klimatyzatory mogą bowiem być zarówno źródłem samych korzyści, jak i problemów.
Szkodliwość klimatyzacji a sposób korzystania z klimatyzatora
Aby klimatyzacja nie szkodziła zdrowiu, wystarczy wiedzieć, jak z niej korzystać. Źle ustawiona temperatura, przebywanie w zbyt zimnym pomieszczeniu, nieprawidłowo ustawiona wilgotność czy brak odpowiedniego serwisowania sprzętu mogą skutkować przeziębianiami czy przesuszeniem oczu. Oto najważniejsze wskazówki obrazujące jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji:
- temperatura chłodzenia latem nie powinna być niższa niż 19 stopni,
- różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanymi a nieklimatyzowanymi pomieszczeniami nie powinna być wysoka,
- należy unikać bezpośredniego przechodzenia z ciepłych pomieszczeń do schłodzonych pomieszczeń,
- należy unikać pozostawania w miejscu bezpośredniego nawiewu klimatyzacji,
- należy ustawić odpowiednią wilgotność na urządzeniu oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia.
Bardzo istotna jest także regularna konserwacja klimatyzacji, czyli jej czyszczenie, wymiana filtrów i odgrzybianie. Właściwie serwisowane urządzenie z pewnością nie stanie się siedliskiem pleśni ani grzybów.
Na koniec warto nawiązać również do kosztów eksploatacji klimatyzatorów oraz ich wpływu na środowisko. Obecnie stosuje się czynniki chłodzące bez freonu, o obniżonej szkodliwości względem warstwy ozonowej, dlatego nie można powiedzieć, że klimatyzacja jest nieekologiczna. Nowoczesne urządzenia są także energooszczędne - zużywają porównywalnie tyle samo prądu, co inne sprzęty RTV i AGD będące w wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego.