Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku

Czy można zmontować w bloku klimatyzację bez zgody wspólnoty mieszkaniowej? To pytanie często pada z ust osób posiadających mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony jest to spora wygoda, zwłaszcza w okresie letnim. Z drugiej zaś strony, wiele osób nie zna przepisów prawa dotyczących wspólnot mieszkaniowych. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jak wygląda kwestia montażu klimatyzacji w przypadku wspólnot mieszkaniowych.

Niestety, w tej kwestii dla wielu osób nie mamy dla wielu osób dobrych wieści. Zgodnie bowiem z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, jeżeli chodzi o montaż klimatyzacji w bloku — zgoda wspólnoty mieszkaniowej jest konieczna do zamontowania klimatyzacji. W przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej pozwolenie wydaje jej zarząd w drodze stosownej uchwały. Natomiast w przypadku małych wspólnot, decyzje podejmuje większość mieszkańców w drodze głosowania. Warto jednak podkreślić, że w Polsce tego typu zgody są stosunkowo rzadko wydawane przez wspólnoty mieszkaniowe. Jak podkreślają ekspercie zajmujący się montażem klimatyzacji w blokach mieszkalnych, jest to w dużej mierze podyktowane względami technicznymi, takimi jak chociażby:

  • duży poziom generowanego hałasu, to z kolei może być uciążliwe dl mieszkańców wspólnoty.
  • klimatyzatory jako urządzenia montowane na elewacjach często je szpecą,
  • brakiem odpowiednich skraplaczy w klimatyzatorach, to z kolei często skutkuje ciągłym spływaniem wody po elewacji budynku.

 

Co zrobić w przypadku gdy wspólnota odmawia wydania zgody na montaż klimatyzacji?

 

Wiele osób zapewne w tym momencie zastanawia się, co można zrobić w sytuacji, gdy wspólnota odmówi wydania zgody na założenie klimatyzacji. W takim wypadku można odwołać się do sądu. Zanim jednak to zrobimy, warto zebrać jak najwięcej dowodów, że klimatyzacja jest nam niezbędna na przykład z punktu widzenia komfortu zamieszkiwania, czy też jest ona konieczna do prowadzenia działalności gospodarczej. W przeciwnym bowiem wypadku sąd może wydać niekorzystny dla nas wyrok.

Wbrew wielu powszechnym opiniom, aby móc zamontować klimatyzację w bloku, który należy do wspólnoty mieszkaniowej, potrzebne jest uzyskanie od niej specjalnego zezwolenia, nawet jeżeli dotyczy to części prywatnej danego członka wspólnoty takiej jak, chociażby balkon. Istnieje jednak prawna możliwość odwołania się od negatywnej decyzji wydanej przez wspólnotę, dokonując tego na oficjalnej drodze prawnej. Można jednak uniknąć tego typu konfliktów, zapoznając się wcześniej z opinią zarządu wspólnoty na ten temat.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.