Omówienie najważniejszych funkcji klimatyzacji

Omówienie najważniejszych funkcji klimatyzacji

Czas, kiedy włączało się klimatyzację w domu lub biurze wyłącznie latem i to przy ekstremalnie wysokich temperaturach dawno minął. Nowoczesne klimatyzatory mają znacznie więcej funkcji, niż samo tylko schładzanie pomieszczeń. Są to wydajne i trwałe urządzenia, pracujące znacznie ciszej i zużywające o wiele mniej energii, niż te np. sprzed dekady. O wiele łatwiej też nimi sterować – można je włączać i wyłączać, oraz regulować ich ustawienia za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym. Poznajmy wszystkie możliwości tych praktycznych i przydatnych urządzeń.

 

Pierwotna funkcja klimatyzacji – chłodzenie powietrza

 

Wszystkie klimatyzatory, niezależnie od systemu, w którym pracują, ich typu i modelu, wypełniają to podstawowe zadanie. Schładzają powietrze nawiewane do budynku do ustawionej przez użytkownika temperatury, zapewniając w ten sposób komfort termiczny w domach, biurach, sklepach, halach produkcyjnych, magazynach, obiektach użyteczności publicznych i wszelkich innych miejscach, w których zostały zainstalowane. Są przez to niezwykle popularne latem, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

 

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzacji

 

Ale klimatyzację użytkować można także zimą. Wystarczy wybrać model z funkcją ogrzewania powietrza, i w ten sposób można wyeliminować, albo przynajmniej ograniczyć użytkowanie tradycyjnego ogrzewania. Jeśli klimatyzacja połączona zostanie z innym urządzeniem z grupy OZE, np. pompą ciepła, można dodatkowo oszczędzić na energii elektrycznej zasilającej system.

 

Klimatyzacja jako system oczyszczający powietrze

 

Wprowadzane do wnętrza pomieszczeń powietrze niesie ze sobą wszystko to, co znajduje się w otoczeniu — kurz, pyłki roślin, cząsteczki zanieczyszczeń mechanicznych, wszelkiego rodzaju mikroorganizmy i alergeny. Poprzez system klimatyzacji do środka przeniknąć mogą również smog, dym, czy przykre zapachy. Wystarczy jednak wybrać urządzenia klimatyzacyjne wyposażone w odpowiednie filtry, a wszystkie te niechciane elementy zostaną wychwycone i zatrzymane w systemie filtracyjnym. Dzięki temu do pomieszczeń kierowane jest czyste i świeże powietrze. Żeby jednak klimatyzacja mogła prawidłowo spełniać tę funkcję, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

 

Regulacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach poprzez klimatyzację

 

Klimatyzator nowej generacji, wyposażony w odpowiednie czujniki może także dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w obsługiwanych pomieszczeniach. Jest on w stanie zarówno nawilżyć powietrze, którego wilgotność spada poniżej akceptowalnego poziomu, jak i je osuszyć, wkraplając z niego parę wodną. W ten sposób uzdatnione powietrze ogranicza dolegliwości związane ze zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotnością, zapobiega przesuszaniu lub wilgotnieniu znajdującego się w pomieszczeniach wyposażenia, oraz nie dopuszcza do rozwoju pleśni i grzybów.

Instalowane obecnie systemy klimatyzacji, to inteligentne rozwiązania, przyczyniające się do podwyższenia komfortu życia. A zdalne sterowanie nimi, pozwala jeszcze dokładniej dopasować ich pracę do potrzeb użytkowników pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.