Tryb osuszania w klimatyzacji - jak go wykorzystać?

Tryb osuszania w klimatyzacji - jak go wykorzystać?

Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się właściciele źle zaizolowanych, lub zbyt dokładnie uszczelnionych budynków jest wilgoć. Powoduje ona rozwój pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają zarówno na ludzkie zdrowie, jak i na stan ścian, elementów konstrukcyjnych czy mebli i wyposażenia wnętrz. Dlatego warto podjąć z nią walkę już w momencie stwierdzenia zawyżonych wyników pomiarów, nie czekając na skutki, jakimi są wykwity na wewnętrznych powierzchniach pionowych i poziomych budynku. Jedną ze sprawdzonych metody obniżenia nadmiernej wilgotności jest zastosowanie dostępnego w nowoczesnych klimatyzatorach trybu osuszania powietrza. 

 

W jaki sposób klimatyzator osusza powietrze?

 

Osuszanie powietrza w klimatyzacji następuje na skutek zjawiska zwanego wykraplaniem wilgoci. Następuje ono, kiedy ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią parownika. Wówczas na jego płycie dochodzi do skroplenia się wody znajdującej się w powietrzu. Zbiera się ona na tacce ociekowej i za pomocą pompki skroplin usuwana jest z systemu. 
Osuszanie powietrza w czasie chłodzenia jest naturalnym procesem fizycznym, i zachodzi w każdym klimatyzatorze. Ale nowoczesne modele tych urządzeń są wyposażone w funkcję przyśpieszającą i wzmacniającą to zjawisko, czyli tryb osuszania. Uruchamia się go za pomocą przycisku DRY na pilocie. Po jego naciśnięciu wentylator przechodzi na najniższy bieg, a wymiennik ciepła ulega maksymalnemu schłodzeniu. W takich warunkach wykraplanie wilgoci zostaje zmaksymalizowane, a jej odprowadzanie przyśpieszone. Dzięki temu wilgotność powietrza w pomieszczeniu znacząco spada. 
Należy pamiętać jednak o tym, że z funkcją osuszania nie powinno się przesadzać. Zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do wysuszenia błon śluzowych nosa i gardła, oraz do podrażnienia oczu. 

 

Kiedy warto uruchamiać tryb osuszania w klimatyzacji?

 

Najlepszym wyznacznikiem do zastosowania tej funkcji klimatyzatora będą wskazania higrometru – urządzenia do pomiaru wilgotności. Jest to bardzo prosty i niedrogi sprzęt, który w przypadku problemów z nadmierną wilgotnością powietrza w budynku da nam wiarygodne informacje. Jeśli na jego wyświetlaczu odczytamy wartość powyżej 60%, powinniśmy uruchamiać tryb osuszania w klimatyzacji. 

Innymi powodami do podjęcia tego działania mogą być:

  • zapach stęchlizny,
  • pojawiające się na ścianach i suficie zacieki, plamy i wykwity,
  • osadzanie się pary na szybach okiennych,
  • rdzewienie elementów metalowych w pomieszczeniu,
  • rozklejanie się elementów drewnianych.

Niezależnie od występowania negatywnych skutków nadmiernej wilgoci warto regularnie korzystać z trybu osuszania powietrza w kuchni – wówczas para z gotowania i powstające w czasie przygotowywania potraw zapachy nie będą przedostawać się do innych pomieszczeń. To samo dotyczy przestrzeni, w której suszone jest pranie. Uwalniającą się z niego wilgoć znakomicie zagospodaruje klimatyzator z funkcją osuszania. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.