Woda lodowa - co to jest i jakie jest jej zastosowanie?

Woda lodowa - co to jest i jakie jest jej zastosowanie?

Woda lodowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jak działa w instalacjach chłodniczych i dlaczego warto z niej korzystać? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Wytwornice wody lodowej – jak działa ta technologia?

 

Woda lodowa jest oszczędnym sposobem na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, zwłaszcza w przypadku klimatyzacji. Aby dowiedzieć się, jak działa, należy najpierw zrozumieć, czym ona jest i jak ją wykorzystać. Woda lodowa jest substancją chłodzącą wykorzystywaną w różnych systemach chłodzenia, w tym w instalacjach przemysłowych, klimatyzacjach i dużych instalacjach chłodniczych.

Aby wykorzystać wodę lodową w instalacji chłodniczej, najpierw należy pozyskać ją ze źródła. Do tego celu wykorzystuje się wytwornice wody lodowej np.: renomowanej firmy Carrier, nazywane również agregatami chłodniczymi lub chillerami, pełnią one funkcję wymienników ciepła i pośredników między wodą a powietrzem. Woda lodowa stosowana jest w instalacji wraz z roztworem, najczęściej z glikolem etylenowym lub glikolem propylenowym, co przeciwdziała jej zamarzaniu. Następnie roztwór przesyłany jest przez system rur do odbiorników, takich jak klimakonwektory lub inne wymienniki ciepła. Pompa zasilająca i odpowiednie zawory pozwalają na pełen obieg cieczy w instalacji. Podczas przepływu powietrza przez klimakonwektor następuje oddanie ciepła wodzie lodowej i podniesienie jej temperatury. Temperatura wody lodowej w instalacji na początkowym etapie mieści się w przedziale od 5 do 10 stopni Celsjusza, natomiast ostatecznie jej parametry wynosić mogą od 10 do 16 stopni Celsjusza.

 

Gdzie jeszcze stosowana jest woda lodowa?

 

Systemy chłodnicze z wykorzystaniem wody lodowej znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, pośród których można wymienić te najbardziej popularne, takie jak:

  • przemysł spożywczy – chłodzenie produktów spożywczych podczas ich transportu i przechowywania.
  • przemysł farmaceutyczny – chłodzenie magazynów z lekami.
  • medycyna – ochładzanie maszyn i urządzeń specjalistycznych.
  • przemysł chemiczny – produkcja tworzyw sztucznych lub farmacja.
  • budynki użyteczności publicznej,
  • biurowce, apartamentowce, hotele.

 

Wpływ wykorzystania wytwornic wody lodowej na środowisko

 

Woda lodowa jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a jej popularność rośnie w miarę wzrostu świadomości ekologicznej i potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych. Stosowanie wody lodowej w klimatyzacji i innych systemach chłodzenia przyczynia się do oszczędności energetycznej, ponieważ wymaga mniejszej ilości energii do osiągnięcia pożądanej temperatury w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami. Co więcej, instalacje wody lodowej są mniej awaryjne niż tradycyjne klimatyzatory, co oznacza niższe koszty utrzymania. Woda lodowa to skuteczny i ekologiczny sposób na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach oraz w niektórych procesach przemysłowych, dlatego jej zastosowanie ma dzisiaj szczególne znaczenie.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.