Bufor w instalacji pompy ciepła

Bufor w instalacji pompy ciepła

Bufor z pompą ciepła to rozwiązanie, które cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Jednak nie brakuje również i przeciwników tego połączenia. Czy motywowanie tego stanowiska zwiększonymi stratami ciepła w instalacji ma swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Odpowiadamy.

 

Zbiornik buforowy - czym się charakteryzuje?

 

Bufor to odpowiedni zbiornik magazynujący wodę, która zasila system centralnego ogrzewania. Dzięki temu może on gromadzić w sobie uzyskaną energię grzewczą, pozwalającą na sprawne zasilenie instalacji. Warto podkreślić, iż tym nazewnictwem możemy określić zarówno pusty zbiornik podgrzewany warstwowo, jak i również zbiornik wyposażony w wężownicę, a nawet samą instalację ogrzewania. Bufor to bardzo korzystne rozwiązanie, które może być wykorzystane zarówno w dowolnych systemach grzewczych, ze szczególnym uwzględnieniem pompy ciepła, w przypadku której zapewni najwięcej korzyści.

 

Bufor w instalacji z pompą ciepła - do czego służy?

 

Aby pompa ciepła mogła pracować w wydajny sposób, musi być zapewniony odpowiedni przepływ
wody w instalacji, czyli tak zwany zład wody. Dodatkowo ważne jest zapewnienie właściwej różnicy pomiędzy temperaturami z zasilania a powrotu. Jeśli kwestie te będą niewystarczające, konieczne może okazać się zastosowanie bufora. Pozwoli on skutecznie zwiększyć ilość wody w danym systemie, co zagwarantuje niezbędne parametry pracy instalacji. Bufor można potraktować jako swoiste sprzęgło, które pozwala oddzielić obieg systemu od źródła. Dzięki niemu możliwe jest również połączenie kilku źródeł w ramach jednej instalacji. To naprawdę korzystne rozwiązanie.

 

Czy bufor wpływa na większe straty ciepła?

 

Straty ciepła są nieodłącznym elementem systemów grzewczych, które są obecne zarówno podczas wytwarzania jak i przesyłania. Bufor jest dodatkowym zbiornikiem magazynującym w instalacji, który również może je determinować. Choć są to pojemniki w pełni izolowane, nie można całkowicie pozbyć się tego problemu.

Wykorzystując zbiornik buforowy w instalacji, który posiada w sobie skumulowaną i niewykorzystywaną energię, mogą pojawić się zauważalne straty postojowe. Magazynowane przez dłuższy czas źródło ciepła może tracić pomału swoją temperaturę, ponieważ jest to naturalny proces. Dodatkowo obecne będą one również podczas wyładowań bufora. Niemniej jednak nie są one znaczące, a dodatkowe korzyści, które uzyskamy, stosując bufor w instalacji, z pewnością przemawiają na korzyść jego użycia. Dlatego też tak wielu specjalistów poleca ich zastosowanie w każdych systemach grzewczych, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji pomp ciepła.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.