Co jaki czas wykonywać przegląd konserwacyjny i gwarancyjny pompy ciepła?

Co jaki czas wykonywać przegląd konserwacyjny i gwarancyjny pompy ciepła?

Jednym z warunków długotrwałego i niezawodnego funkcjonowania pomp ciepła są ich regularne przeglądy. Wielu dostawców tego typu urządzeń uzależnia gwarancję właśnie od odpowiedniej częstotliwości przeglądów i od realizowania ich przez autoryzowane serwisy. Systematyczne przeglądy gwarancyjne i konserwacyjne zapewniają też bezpieczeństwo cieplne ogrzewanego pompą obiektu - użytkownik takiej pompy ma pewność, że nie zawiedzie go ona w środku sezonu grzewczego i nie zostanie on pozbawiony możliwości utrzymania temperatury minimalnej w swoim budynku.

 

Jaka jest zalecana częstotliwość wykonywania przeglądów pompy ciepła?

 

Pierwszy wykonywany przegląd pompy ciepła to zazwyczaj przegląd gwarancyjny. Zgodnie w zaleceniami producenta powinien być on wykonany przed upływem roku od przyjęcia urządzenia do eksploatacji. Pozwala on na utrzymanie gwarancji producenta, która dla tego typu systemów wynosi zwykle dwa lata. Przegląd ten musi być przeprowadzony przez serwisanta z uprawnieniami f-gazowymi, będącego przedstawicielem producenta pompy, albo pracownikiem autoryzowanej przez niego firmy. Na stronie producenta na ogół dostępna jest lista takich punktów serwisowych. Często znajduje się ona też w dokumentacji dostarczonej wraz z urządzeniem.

Kolejne przeglądy, tzw. przeglądy konserwacyjne powinny być przeprowadzane minimum raz w roku, najlepiej co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Użytkownik pozostawia sobie wówczas dostatecznie dużo czasu na usunięcie ewentualnych usterek, czy wykonanie koniecznych napraw, zanim ogrzewanie budynku stanie się konieczne.

Wykonanie przeglądu należy udokumentować wpisem do karty gwarancyjnej oraz papierowym lub elektronicznym protokołem. Oznaczone tam daty są dowodem na prawidłowy termin i odpowiednią częstotliwość wykonywania przeglądów.

 

Jaki jest zakres przeglądu pompy ciepła?

 

Gwarancyjny i konserwacyjny przegląd pompy ciepła to zespół czynności sprawdzających wszystkie elementy systemu. Gwarantują one prawidłową i długotrwałą eksploatację urządzenia, odpowiedni poziom temperatury w budynku oraz zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Należą do nich:

  • przegląd jednostki zewnętrznej, na który składają się wymiennik ciepła, instalacja elektryczna, chłodnicza i odpływ skroplin, podkładki wibroizolacyjne, konstrukcja podwieszenia lub posadowienia,
  • przegląd jednostki wewnętrznej polegający na czyszczeniu filtrów i instalacji, kontroli okablowania i zabezpieczenia elektrycznego, pomiarach ciśnienia i szczelności, sprawdzeniu działania zaworów i pomp obiegowych oraz wnętrza zbiornika emaliowanego
  • kontrola parametrów pracy pompy ciepła czyli przepływów wody, efektywności energetycznej pompy, całkowitego czasu działania urządzenia, ilości włączeń i wyłączeń sprężarki.

Przedstawiciel jednego z największych producentów pomp ciepła radzi:

"Mimo że pompy ciepła są instalacjami nisko awaryjnymi nie warto oszczędzać na ich przeglądach. Wczesne wykrycie jakiegokolwiek problemu pozwoli na uniknięcie kosztowych napraw i zapewni bezpieczeństwo użytkownikom urządzenia.".

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.