Czy jest możliwe chłodzenie domu pompą ciepła

Czy jest możliwe chłodzenie domu pompą ciepła

Wbrew pozorom pompy ciepła służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń i podnoszenia temperatury wody użytkowej. Dzięki funkcji chłodzenia sprawdzają się również latem, w czasie trwania upałów. Podpowiadamy, czy jest ona skuteczna i na jakiej zasadzie działa.

 

Chłodzenie pompą ciepła - jak to działa?

 

Pompy ciepła cechują się nieskomplikowaną konstrukcją składającą się z parownika, skraplacza, sprężarki oraz zaworu rozprężonego. Modele wysokiej jakości mogą mieć funkcję chłodzenia, co oznacza, że urządzenia ma wbudowany zawór czterodrogowy. Jest to element umożliwiający skuteczne pobieranie ciepła z pomieszczeń i jego transportowanie na zewnątrz budynku. Najprościej rzecz ujmując, wspomniany zawór sprawia, że parownik i skraplacz odgrywają odwrotne role niż w czasie procesu ogrzewania wnętrz.

 

Warianty chłodzenia za pomocą pompy ciepła

 

Pompy ciepła umożliwiają chłodzenie budynków na dwa sposoby:

  • chłodzenie pasywne - sprawdza się tylko w przypadku pomp korzystających z energii zawartej w gruncie lub wodzie. Polega na naturalnym usuwaniu ciepła z budynku dzięki działaniu pomp obiegowych w budynku oraz wymienniku gruntowym. Co ważne, taka opcja daje możliwość magazynowania części letniego ciepła i jego późniejszego wykorzystania jesienią lub na początku zimy. Według opinii specjalisty ds. pomp ciepła z firmy Toshiba, takie rozwiązanie jest najefektywniejsze dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego.
  • chłodzenie aktywne - wymaga wykorzystywania sprężarki pompy ciepła. Z tego powodu jest one droższe od swojego pasywnego odpowiednika, ale jednocześnie efektywniejsze. Sprawdza się nie tylko w przypadku pomp gruntowych i wodnych, ale również w modelach wykorzystujących energie zawartą w powietrzu.

 

Chłodzenie pompą ciepła - ważne informacje

 

Należy dodać, że wydajność chłodzenia za pomocą pomp ciepła jest uzależniona od temperatury zasilania systemy chłodniczego. W większości przypadków nie może ona być niższa niż 7℃. Z tego powodu efektywne wykorzystywanie funkcji chłodzenia może wymagać podjęcia odpowiednich kroków na etapie powstawania budynku, a co za tym idzie wyboru odpowiedniej instalacji, na przykład ogrzewania podłogowego. Warto pamiętać, że wiele modeli pomp ciepła wymaga aktywacji funkcji chłodzenia przez akredytowanego instalatora. Taki specjalista sprawdza, czy budynek jest przystosowany do takiego rozwiązania, a także instruuje przyszłego użytkownika urządzenia. Funkcja chłodzenia to wydajne rozwiązanie, które zwalnia z konieczności zakupu klimatyzacji i pozwala na komfortowe funkcjonowania podczas letnich upałów.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.