Koszty ogrzewania sukcesywnie rosną. Odczuwają to nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również właściciele mieszkań w blokach, lub innego typu budynkach wielorodzinnych. Na rosnące koszty uskarżają się także wspólnoty mieszkaniowe. Poszukując rozwiązania tego problemu, zwracają się w stronę alternatywnych źródeł energii, takich jak na przykład pompy ciepła. Czy takie rozwiązanie można zastosować w budownictwie wielorodzinnym? Okazuje się, że już są z powodzeniem stosowane. Istnieje też duża szansa, że w przyszłości staną się tak samo popularne i powszechne, jak dzisiejsze tradycyjne metody ogrzewania.
Jak przebiega instalacja pomp ciepła w bloku mieszkalnym?
Aby dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie, należy rozpocząć inwestycję od audytu energetycznego. Jego wyniki pozwolą określić zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, dobrać stosowny sprzęt i zdecydować o sposobie jego instalacji. Kolejnym krokiem powinny być prace remontowe i przygotowawcze, pozwalające na montaż instalacji. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem ogrzewania bloku mieszkalnego za pomocą pompy ciepła dokonać jego termomodernizacji. Zmniejszy to konieczną do dostarczenia ilość ciepła, co pozwoli na wybór pompy o mniejszej mocy. To z kolei daje możliwość oszczędzania energii elektrycznej. Wszelkiego rodzaju prace zapewniające docieplenie i zwiększające szczelność obiektu zapobiegną stratom ciepła, co również zwiększy energooszczędność rozwiązania.
Równolegle do tych prac przygotowywać można projekt instalacji. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto powierzyć go doświadczonemu projektantowi instalacji grzewczych. Będzie znał on specyficzne potrzeby bloku mieszkalnego i potrafił dobrać optymalne urządzania. Po zakończeniu prac remontowych i weryfikacji projektu można przystąpić do montażu systemu pomp ciepła w bloku. Tak, systemu, a nie pojedynczej pompy. Tego typu obiekt wymaga zastosowania kilku urządzeń, pracujących w powiązaniu ze sobą.
Korzyści z zastosowania pompy ciepła w bloku mieszkalnym
Najbardziej oczekiwaną zaletą zastosowania tego innowacyjnego ogrzewania w budownictwie wielorodzinnym jest oczywiście redukcja kosztów ogrzewania. Ale nie jest to jedyna jego zaleta. System pomp ciepła w bloku mieszkalnym to również:
- możliwość taniego przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza,
- uniezależnienie się od cen i dostaw paliw kopalnych,
- promowanie ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej.
Pompy ciepła w bloku mieszkalnym to rozwiązanie, które nie tylko jest możliwe, ale również rozwojowe. Ze względu na zapotrzebowanie na powierzchnię pod kotłownię i jednostki zewnętrzne, warto pomyśleć o nim już na etapie projektowana osiedli mieszkaniowych. Jeśli jednak pojawi się pomysł zastosowania ich w obiektach już istniejących, istnieją sposoby, aby przyniosły takie same korzyści jak w przypadku nowych budynków.