Czym ogrzać dom?

Czym ogrzać dom?

 

Wybierając odpowiednią formę ogrzewania domu, wiele osób nie wie na co się zdecydować, ze względu na różnorodne koszty i wymagania poszczególnych systemów. Dylemat związany jest również z globalnym ociepleniem, które postępuje ze względu na spalanie paliw kopalnianych szkodliwych dla środowiska. Wybór odpowiedniej formy ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji należących do właściciela budynku. Czym najlepiej ogrzewać dom? Przeczytasz w naszym krótkim artykule.

 

Czym można ogrzewać dom?

 

Wyróżniamy następujące formy ogrzewania budynków:

  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewania za pomocą kotła na paliwa stałe,
  • ogrzewanie olejowe,
  • ogrzewanie pompą ciepła.

Każde z wymienionych rozwiązań z pewnością ma swoje wady i zalety. Ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych metod, jednak wiąże się z ogromnym wydatkiem na budowę przyłącza. Dodatkowo nie w każdym miejscu biegnie sieć gazowa. Kolejne ogrzewanie, czyli olejowe wiąże się z dość dużymi kosztami zakupu surowców i najlepiej sprawdza się w domach, gdzie występuje niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Zastanawiając się na ogrzewaniem paliwami stałymi, warto wiedzieć, że taki sposób wpływa znacząco na zanieczyszczenie powietrza. Pompa ciepła wśród tych rozwiązań wydaje się najkorzystniejsza ze względu na to, iż klasyfikowana jest jako Odnawialne Źródło Energii, dlatego jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego. Dodatkowo wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji.

 

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie pompą ciepła?

 

Pompa ciepła w zależności od rodzaju działa na zasadzie pobierania ciepła z otoczenia lub gruntu i przekazuje je do instalacji grzewczej. Jest ona praktycznie niezawodnym sposobem ogrzewania całego domu. Dodatkowo jest bardzo bezpieczna w stosowaniu, gdyż nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia. To bezobsługowy sposób ogrzewania budynku, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną niezwykle tani. Pompa ciepła to również urządzenie ekologiczne, które nie emituje żadnych spalin, pyłu, dymu, dzięki temu nie wpływa destrukcyjnie na środowisko naturalne oraz pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Jej montaż jest możliwy praktycznie w każdym budynku, a ilość miejsca, jaką zajmuje jest niewielka. Dodatkowo nie ma potrzeby przechowywania opału, tak, jak w przypadku innych form ogrzewania budynku. Warto wiedzieć, że żywotność pomp ciepła szacowana jest na około 30 lat, dlatego jest ona jednym z najbardziej efektywnych i bezawaryjnych form ogrzewania budynku.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.