Dlaczego należy wykonywać przeglądy pompy ciepła?

Dlaczego należy wykonywać przeglądy pompy ciepła?

Regularne przeglądy zaawansowanych technologicznie urządzeń gwarantują ich długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie. Mając na uwadze, że awaria takiego urządzenia jak pompa ciepła w sezonie zimowym, przy braku alternatywnego źródła ogrzewania spowodowałaby poważne problemy dla domowników i gospodarstwa domowego, zaniedbanie przeglądu to spore ryzyko. Zlecenie tej usługi firmie, która montowała pompę ciepła daje pewność profesjonalnego serwisu wykonanego przez specjalistę, który dobrze zna urządzenie, oraz posiada dostęp do oryginalnych części i najnowszych aktualizacji wiedzy związanej z systemem.

 

Dlaczego przegląd pompy ciepła jest taki ważny?

 

Oprócz wspomnianego już bezpieczeństwa cieplnego w sezonie zimowym przeprowadzanie przeglądu pompy ciepła zapewnia zachowanie gwarancji producenta i poprawia efektywność energetyczną całego systemu. Dzięki sprawnemu działaniu pompy ciepła obniżyć można koszty ogrzewania i wydłużyć żywotność funkcjonowania urządzenia. Bez przeglądów trudno wyobrazić sobie zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacji nie tylko tego konkretnego sprzętu, ale również całego ogrzewanego tym źródłem budynku.

 

Co jaki czas należy wykonywać przegląd pompy ciepła?

 

Wszyscy producenci tego typu urządzeń zalecają realizację przeglądu okresowego minimum raz do roku. Najwłaściwszym momentem na jego przeprowadzenie jest czas poprzedzający okres grzewczy i najlepiej nie bezpośrednio przed jego rozpoczęciem, ale co najmniej kilka tygodni wcześniej. Po pierwsze ze względu na dostępność personelu wykonującego usługę (pamiętając o tym, że muszą to być osoby posiadające odpowiednie uprawnienia), po drugie zaś, aby w przypadku stwierdzenia usterek lub awarii zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu na dostawę niezbędnych części i wykonanie koniecznych czynności serwisowych.

 

Co wchodzi w zakres czynności podczas przeglądu pompy ciepła?

 

Aby zagwarantować bezawaryjne funkcjonowanie swojej pompy ciepła w sezonie grzewczym większość producentów tworzy listy kontrolne, będące elementem dokumentacji urządzenia.

Niezależnie jednak od jego marki czy rodzaj podstawowy zakres przeglądu pompy ciepła obejmuje następujące czynności:

  • analiza historii błędów zapisanych w pamięci urządzenia,
  • kontrola szczelności układu,
  • sprawdzenie ciśnienia w instalacji,
  • weryfikacja zaworów bezpieczeństwa,
  • przegląd bezpieczników i czujników,
  • kontrola filtrów,
  • sprawdzenie zawilgocenia czynnika chłodniczego,
  • oględziny naczyń w zbiorczych,
  • test działania sterowania i poprawności ustawień.

Przegląd wpisany powinien zostać do karty gwarancyjnej, lub / i książki serwisowej, o ile urządzenie taką posiada, a z wykonanych czynności sporządzić należy protokół zawierający ewentualne zdiagnozowane uszkodzenia i zalecenia dotyczące ich naprawy.

Po pozytywnie przeprowadzonym przeglądzie i wykonaniu ewentualnych napraw pozostaje już tylko cieszyć się czystym, ekologicznym ciepłem swojego domu podczas kiedy na zewnątrz szaleje zima.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.