Dlaczego pompa ciepła musi mieć dobraną odpowiednią moc

Dlaczego pompa ciepła musi mieć dobraną odpowiednią moc

Pompy ciepła są ekologicznymi urządzeniami, które cieszą się coraz większym uznaniem na rynku. Okazuje się, że moc pompy ciepła jest bardzo ważnym czynnikiem podczas doboru sprzętu. Dzięki odpowiednio dobranej mocy możemy liczyć na zachowanie komfortu i sprawnego działania. O czym warto wiedzieć? Jakie kwestia są ważne? Dlaczego moc ma spore znaczenie?

 

Wydajna i satysfakcjonująca praca pompy ciepła

 

Pamiętajmy o tym, że niedowymiarowana pompa sprawia, że urządzenie może nie działać wydajnie. W zimnym czasie pompa nie da nam pożądanego ciepła. Oczywiście z tym pojęciem wiąże się przewymiarowanie. Jeszcze jakiś czas temu taka czynność była standardem. W większości domów stosowano kotły o mocy ponad 20 kW, bez względu na parametry nieruchomości.  Kwestie przewymiarowania źródła ciepła wtedy nie były aż tak widoczne, gdyż ciepło uciekało wieloma drogami. Aktualnie budynki odznaczają się większą szczelnością i energooszczędnością.  

 

Kiedy skorzystać z przewymiarowania?

 

Czy ten proces jest dobrym rozwiązaniem? Ekspert z firmy Panasonic Heating and Cooling wskazuje, że przewymiarowanie pompy ciepła może być uzasadnione wtedy, gdy w prawie całym sezonie grzewczym temperatura oscyluje w okolicach zera i dom jest wybudowany nad jeziorem, w okolicy akwenu lub rzeki. W takiej sytuacji gwałtownie zwiększa się udział procesu odladzania w pracy urządzenia.
Jak widać, zazwyczaj nie istnieją takie sytuacje, w których przewymiarowanie byłoby korzystne. Złe dobranie urządzenia przekłada się na wysokie koszty inwestycji, problemy z pracą pompy ciepła i niezadowoleniem odbiorcy. Przed ostatecznym wyborem trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia. Dobraniem odpowiedniej mocy urządzeń zajmą się Nasi specjaliści – wystarczy się z nami skontaktować. Po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem budynku będziemy mogli bez problemu wybrać konkretne rozwiązania, które dobrze spełnią swoją rolę.

 

Moc pompy ciepła odpowiednio dobrana do potrzeb konkretnego budynku

 

Dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła jest niezwykle istotne. Pozwala na sprawne działanie urządzenia. Zarówno przewymiarowana, jak i niedowymiarowana pompa nie będzie działała efektywnie. Jeśli postawimy na zbyt dużą moc, musimy liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji. Zbyt mała moc z kolei może nie dać nam ciepła w okresie zimowym. Ważną właściwością pompy jest moc grzewcza - Pg. Na jej podstawie musimy dopasować urządzenie do zapotrzebowania domowników i budynku. Ten parametr wpływa na zapewnienie odpowiedniego poziomu ciepła w całym domu. Pompa będzie nieopłacalna w sytuacji, gdy źle dobierzemy moc grzewczą.

Warto zauważyć, że zapotrzebowania domu na moc cieplną jest zależna od rodzaju termoizolacji, wielkości budynku, lokalizacji domu i współczynnika przenikania ciepła okien, drzwi, ścian itp.. Nowoczesne urządzenia dają wiele korzyści, ale należy dobrać je z pomocą specjalistów z Naszej firmy aby wykorzystać w pełni ich potencjał.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.