Wentylacja mechaniczna jest już od kilkunastu lat dość popularną częścią nowych inwestycji budowlanych. Również właściciele starszych nieruchomości coraz częściej podejmują decyzję o jej zainstalowaniu. Przez ten czas użytkownicy i obserwatorzy zdążyli wyrobić sobie o niej szereg opinii, na ogół słusznych, ale czasami również takich, które przybierają formę mitów. Jak odróżnić informacje prawdziwe od nieprawdziwych? Tekst ten jest próbą ich zweryfikowania.
Wentylacja mechaniczna - bezsporne fakty
Wentylacja mechaniczna jest przyjazna dla alergików
Zdecydowanie tak, ponieważ zastosowane w niej wysokiej klasy filtry oczyszczają powietrze z drobnych zanieczyszczeń, zarodników pleśni i grzybów. Ponadto dzięki jej zainstalowaniu ogranicza się konieczność otwierania okien w budynku, przez co zmniejsza się wnikanie do wewnątrz powietrza w którym znajdują się pyłki, roztocza, bakterie, czy inne alergeny. Osusza ona również powietrze, którym oddychają mieszkańcy domu, a przez to ogranicza możliwość zawilgocenia ścian, sprzyjającego np. zagrzybieniu budynku.
Decyzję o instalacji wentylacji mechanicznej powinno się podjąć już na etapie projektowania
Jest to faktycznie moment, kiedy warto rozważyć zastosowanie wentylacji mechanicznej, bo dzięki temu już w projekcie przewidzieć można rezygnację z kilku elementów budowanego domu, jak np. kominy wentylacyjne, czy drogie okna przystosowane do wentylacji grawitacyjnej. Jest to również czas na odpowiednie i najbardziej ekonomiczne rozplanowanie elementów systemu: kanałów, kratek wentylacyjnych, anemostatów, kaset filtracyjnych i czerpni powietrza, oraz przewidzenie miejsca na centralę wentylacyjną.
Wentylacja mechaniczna daje możliwość taniego ogrzewania budynku
Wentylacja mechaniczna pozwala przede wszystkim na wyposażenie systemu wentylacyjnego w rekuperator. Dzięki temu możliwy jest odzysk ciepła z odprowadzanego na zewnątrz powietrza i podgrzewanie nim powietrza rozprowadzanego po obiekcie. Jest to bardzo ekonomiczna technologia, która w znacznym stopniu eliminuje konieczność zakupu dość drogiego na dzień dzisiejszy węgla czy gazu. W nowoczesnym, energooszczędnym budynku ogrzane powietrze może być wystarczającym źródłem ogrzewania przez cały sezon grzewczy, w starszym, pozwala wyeliminować paliwa kopalne w okresie przejściowym i zmniejszyć ich zużycie w szczycie sezonu.
Wentylacja mechaniczna - popularne mity
Wentylację mechaniczną można zainstalować tylko w nowym budynku
Nieprawda. Jej zainstalowanie w domu już użytkowanym jest bardziej kosztochłonne, ale jak najbardziej możliwe. Wykorzystać można przy tym istniejące kanały wentylacyjne, ale czerpnie i wyrzutnie muszą być wkomponowane w istniejące powierzchnie ścian czy dachów, tak więc nie da ich się czasami wykonać tam, gdzie byśmy chcieli, tylko tam, gdzie jest na to miejsce. Ma to jednak wyłącznie znaczenie estetyczne, a na funkcjonowanie wentylacji mechanicznej w starym budynku nie ma zbyt wielkiego wpływu.
Wentylacja mechaniczna wyklucza otwieranie okien
Naprawdę nie wiadomo skąd wziął się ten pogląd. Być może został wymyślony przez tych, którzy mylą wentylację z klimatyzację. Nie ma konieczności otwierania okien, żeby wymienić powietrze w budynku, w którym zainstalowana jest wentylacja mechaniczna, ale też nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jeśli ktoś chciałby wywietrzyć dom w sposób tradycyjny, przez otwarte na oścież okno, zamiast przez kanały wentylacyjne, może to spokojnie zrobić bez szkody dla działania systemu.
Wentylacja mechaniczna pogarsza komfort akustyczny budynku
Być może ludzie, którzy nie mieli do tej pory do czynienia z wentylacją mechaniczną wyobrażają ją sobie jako wielkie, generujące hałas wentylatory. Byłaby to sytuacja, kiedy system został "przewymiarowany" w stosunku do wielkości budynku i jego zapotrzebowania na wymianę powietrza, albo źle wykonany. Prawidłowo zaprojektowany system z odpowiednio dobraną centralą wentylacyjną nie jest głośny, nie zakłóca ciszy nocnej i działa praktycznie niezauważalnie dla użytkowników.
Projektant branży wentylacyjnej jednej z największych pracowni architektonicznych w Polsce wypowiadał się kiedyś publicznie o wentylacji mechanicznej: " To jedna z najbardziej pożytecznych instalacji w budynku mieszkalnym. Zapewnia stały dostęp do czystego, świeżego powietrza, pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i sprawia, że budynek jest bardziej ekologiczny, a jego użytkowanie - bardziej ekonomiczne."