Gdzie wykorzystywane są instalacje wody lodowej?

Gdzie wykorzystywane są instalacje wody lodowej?

Systemy chłodzenia obiektów i pomieszczeń mogą wykorzystywać różne technologie i różne czynniki chłodnicze. Różnią się one wieloma parametrami – od ceny do efektywności. Różne jest też ich oddziaływanie na środowisko. Znajdujące się w systemie medium ma też wpływ na jego żywotność i koszty związane z eksploatacją i serwisowaniem. Jednym z czynników, który cieszy się sporą popularnością w różnych obszarach, jest woda lodowa, zwana również glikolem. 

 

Co to jest woda lodowa? 

 

To powszechnie stosowane medium chłodzące jest płynem przemysłowym, posiadającym zdolność przenoszenia ciepła. Charakteryzuje się wysoką temperaturą wrzenia i bardzo niską temperaturą zamarzania. Dzięki temu jest czynnikiem niezwykle odpornym na warunki środowiska zewnętrznego. Glikol stosowany w chłodnictwie występuje w dwóch postaciach:

  • glikol etylenowy – ciecz o charakterystycznym smaku i zapachu, o właściwościach antykorozyjnych i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Niestety jest to substancja wysoce toksyczna i obsługa systemówchłodzenia zawierających ten czynnik wymaga dużej ostrożności i świadomości personelu
  • glikol propylenowy – jego przewodnictwo cieplne jest niższe, niż w przypadku glikolu etylenowego, jest za to mniej toksyczny. Stosuje go się w tych gałęziach przemysłu, gdzie ryzyko zanieczyszczenia czynnikami zewnętrznymi musi być ograniczone do zera — np. przy produkcji żywności i leków. 

Woda lodowa stosowana w systemach chłodzenia krąży w obiegu zamkniętym i dzięki swoim właściwościom pochłania ciepło z obszaru, który ma zostać schłodzony i przenosi do miejsca, gdzie może je oddać. 

 

Gdzie wykorzystuje się instalacje wody lodowej? 

 

Wytwornicą wody lodowej jest chiller. Instalacje z jego zastosowaniem są nie tylko efektywne, ale również niezawodne i bezpieczne dla środowiska, ponieważ charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Tego typu systemami chłodzi się powietrze w obiektach użyteczności publicznej: szkołach, urzędach, placówkach służby zdrowia. Równie popularne są w budynkach wielopoziomowych z dużą ilością pomieszczeń: biurowcach, apartamentowcach czy hotelach. 

Woda lodowa jest wykorzystywana szczególnie chętnie w medycynie, do ochładzania urządzeń specjalistycznych i maszyn służących ochronie życia i zdrowie. 

Odbiorcą tego typu rozwiązań jest także przemysł, a w szczególności:

  • produkcja tworzyw sztucznych,
  • przemysł farmaceutyczny (przede wszystkim obszary tymczasowego i długotrwałego składowania leków),
  • przemysł spożywczy – w procesach magazynowania i transportu. 

Instalacje wody lodowej znajdują jednak zastosowanie na coraz szerszym obszarze. Obecnie projektowane są nawet małe instalacje, chłodzące domy jednorodzinne i inne mniejsze budynki. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.