Jak rozwiązać ogrzewanie pompą ciepła w domu typu bliźniak

Jak rozwiązać ogrzewanie pompą ciepła w domu typu bliźniak

Pompy ciepła cieszą się coraz większym uznaniem w polskich domach. Inwestorzy decydują się na stosowanie pomp ciepła w budynkach nowszych i starszych. Najbardziej popularne są powietrzne pompy ciepła, które działają sprawnie i wydajnie. Jeśli dzielimy z drugą rodziną dom typu bliźniak,  często zastanawiamy się, jak rozwiązać ogrzewanie pompą ciepła. O czym warto pamiętać? Jakie pompy ciepła sprawdzają się w domach typu bliźniak? O czym powinniśmy wiedzieć?

W naszym kraju w wielu miejscach spotykane są domy typu bliźniak. Tak bliskie sąsiedztwo ma swoje zalety i wady. Pamiętajmy o tym, że budowa takiego domu jest tańsza, co wiąże się przykładowo ze wspólną ścianą. To przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne, gdyż ciepło ucieka z domu przez o jedną ścianę zewnętrzną mniej. Jak widać, takie budynki mają spory potencjał - mogą być energooszczędne i ciepłe. Prawo Budowlane wskazuje, że bliźniaki to osobne budynki mieszkalne jednorodzinne. Wszystko to wynika z definicji, jaka zawarta jest w przepisach prawnych.

 

Pompa ciepła w domu typu bliźniak

 

Domy tego typu często wyglądają jak jeden duży dom. Jednakże są to dwa odrębne budynki, co warto mieć na uwadze. Można zatem wybrać ogrzewanie różnymi źródłami ciepła. Ekspert z Panasonic Heating Cooling Solutions wskazuje, że wiele zależy od tego jak wygląda nasz sposób rozliczenia z sąsiadem. Jednak doradzam, aby w tym wypadku to były dwa osobne źródła.

Wspólna pompa ciepła jest sprzętem, o który musimy dbać razem z sąsiadem. Jeśli chodzi o wielorodzinne domy, zazwyczaj wspólnota mieszkaniowa dba o części wspólne budynku. Nie musimy zatem martwić się tymi aspektami. W sytuacji, gdy nie ma prawnego powiązania między sąsiadami, rozliczanie dodatkowych kosztów serwisowych może być wyzwaniem. Nie ma to znaczenia z punktu widzenia pracy pomp ciepła.

Jak widać, nie ma przeciwwskazań technicznych co do tego, aby jedna pompa ciepła ogrzewała dwa domy w bliźniaku. Specjalista jednak wskazuje, że najlepszą opcją jest zastosowanie dwóch urządzeń. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze wtedy, gdy dom jest podzielony na dwa  mieszkania, wydzielone w bryle jednej nieruchomości? Okazuje się, że każdy przypadek trzeba indywidualnie rozpatrywać. Gdy wszystkie lokale mieszkalne wymagają takiej samej temperatury wody, koszty eksploatacji są podobne, bez względu na ilość zastosowanych pomp ciepłą. W przypadku jednego większego urządzenia, koszty inwestycji mogą być niższe. Co ciekawe, największe różnice są widoczne  wtedy, gdy w lokalach stosuje się odbiorniki o innej projektowej temperaturze zasilania.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.