Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej?

Pompa ciepła nie służy w obiektach mieszkalnych i użytkowych wyłącznie jako źródło ogrzewania. Jej dodatkową funkcją, o której nie zawsze pamiętają osoby korzystające z obiektu, jest podgrzewanie wody użytkowej. Zapotrzebowanie na to medium rzadko kiedy należy do niskich, lub umiarkowanych. Dlatego bardzo ważny jest dobór pompy, która będzie mogła zapewnić odpowiednią ilość wody o stosownej temperaturze dla wszystkich użytkowników obiektu. Wybierając urządzenie, nie można się jednak kierować wyłącznie parametrami technicznymi. Należy pamiętać, że ma ono również gwarantować komfort i trwałość w czasie wieloletniego okresu eksploatacji.

 

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej?

 

Wybierając pompę ciepła, która ma służyć do tego celu, nie można kierować się wyłącznie jej marką, obietnicami producenta, czy ceną. Należy dokonać dokładnej analizy, która pozwoli określić trzy kluczowe parametry:

  • ilość energii potrzebnej, aby podgrzać wodę do wymaganej temperatury,
  • czas pracy urządzenia zapewniający ww. temperaturę,
  • optymalna moc pompy ciepła.

Tylko dopasowana do odpowiednich wartości tych aspektów pompa zapewni odpowiednią ilość wody o wystarczającej temperaturze oraz zużyje uzasadnioną ekonomicznie ilość energii, gwarantującą, że jej zastosowanie do podgrzewania wody użytkowej nie przyczyni się do nadmiernego wzrostu rachunków za prąd.

Ale nie wolno zapomnieć o aspektach pobocznych, które warto rozważyć przy wyborze pompy. Powinna być ona również łatwa w obsłudze, charakteryzować się bezawaryjnością i nie zakłócać komfortu mieszkańców i użytkowników obiektu, w którym została zainstalowana.

 

Komu powierzyć wybór odpowiedniej pompy ciepła dla naszego lokalu?

 

Oczywiście każdy właściciel budynku może zrobić to sam. Powinien tylko pamiętać, że jego urządzenie musi spełnić dwie funkcje – ogrzać obiekt, aby zapewnić w nim komfort termiczny i podgrzać wodę do temperatury pozwalającej na spełnienie wszystkich potrzeb użytkowników. Nie są to proste wyliczenia. Dlatego właściciele często decydują się na doradztwo firm specjalizujących się w montażu i serwisowaniu pomp ciepła. Są wówczas spokojni, że takie parametry jak zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody dla jednego użytkownika, czas pracy pompy konieczny na podgrzanie wody do wymaganej temperatury, wartość ostatecznej, skorygowanej mocy urządzenia, dobrana do ogrzewania budynku i wody zostały prawidłowo określone.

Warto w trakcie tych wyliczeń i analiz zajrzeć do dokumentacji urządzenia. Producent z reguły umieszcza tam tabelę z wyliczeniami wspierającymi wybór najbardziej pasującej do potrzeb użytkowników pompy ciepła.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.