Jak wykonać montaż pompy ciepła w małym domu

Jak wykonać montaż pompy ciepła w małym domu

Zamontowanie pompy ciepła w małym domu jest jak najbardziej możliwe - do wyboru mamy kilka opcji. Omówmy zatem pokrótce, o czym należy pamiętać w przypadku konkretnych rozwiązań.

 

Wolnostojący montaż pompy ciepła

 

Najprostszy i najmniej problematyczny jest montaż wolnostojący. Pamiętajmy jednak, że konstrukcja ta nie powinna być związana z budynkiem - najlepszym wyborem będzie niezależny fundament. Ponadto wokół urządzenia należy zachować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, umożliwiając swobodny przepływ powietrza.

Prawidłowo działająca pompa ciepła musi być urządzeniem stosunkowo cichym. Aktualnie dozwolone normy to 40 dB w przypadku zabudowy jednorodzinnej i 45 dB w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Warto więc zdecydować się na pompę ciepła wysokiej klasy która spełnia powyższe wymagania, ponieważ w przeciwnym razie konieczna może być zmiana zakładanego miejsca instalacji, a na niewielkiej przestrzeni może być to problem.

 

Montaż pompy ciepła na ścianie

 

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest montaż ścienny pompy ciepła. Pamiętać należy, że i w tym przypadku obowiązują wyżej wymienione zasady co do głośności pracy urządzenia. Ponadto zachodzi konieczność zastosowania wibroizolatorów (odpowiednio dobranych do posiadanego urządzenia), które redukują poziom hałasu wewnętrznego. Koniecznie trzeba pamiętać że montaż ścienny pompy ciepła możliwy jest tylko na ścianach nośnych.

W przypadku tego sposobu montażu dobrze znanym problemem jest odprowadzanie skroplin. Warto zamontować tacę ociekową wraz z przewodem grzejnym prowadzącym do rury odprowadzającej skropliny. Pozwoli to uniknąć zalodzenia np. ciągów pieszych.

 

Montaż pompy ciepła na płaskim dachu

 

Kolejną wartą uwagi opcją jest montaż urządzenia na płaskim dachu. Skorzystać jednak w tym celu należy ze specjalnego wspornika, na przykład gumowego. Ponadto po raz kolejnym kluczowym problemem okazuje się odprowadzanie skroplin, ponieważ na dachu nie może znajdować się woda.

Można go jednak bardzo łatwo rozwiązać stosując tacę ociekową. Konieczne jest także odpowiednie wykonanie przepustu, aby do wnętrza budynku można było wprowadzić instalację elektryczną. Dzięki montażowi dodatkowej ścianki pozbędziemy się problemów związanych z wiatrem. Warto także podkreślić, że montaż na dachu płaskim pozwala także rozwiązać problem nadmiernego hałasu.

 

Montaż pompy ciepła na skośnym dachu

 

Pompę ciepła można zainstalować również na dachu skośnym. Niestety jednak, w przypadku dachów o spadzie powyżej 30 stopni zarówno instalacja pompy ciepła, jak i jej serwisowanie może okazać się nie lada wyzwaniem. Instalując pompę ciepła na dachu skośnym trzeba pamiętać o przysypywaniu urządzenia przez śnieg. Ułatwić jego odprowadzanie powinno pomóc zastosowanie konstrukcji V-kształtnych.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.