Jakie wymagania powinna spełniać kotłownia z pompą ciepła

Jakie wymagania powinna spełniać kotłownia z pompą ciepła

Kotłownia z pompą ciepła staje się rozwiązaniem stale zyskującym na popularności. Niesie ze sobą wygodę oraz oszczędności. Jakie wymagania powinna spełniać kotłownia, w której zostanie zamontowane urządzenie?

 

Montaż pompy ciepła w kotłowni

 

Pompa ciepła może być zamontowana niemal w każdym pomieszczeniu budynku mieszkalnego. Podczas pracy urządzenia nie są spalane paliwa, a przez to nie są wytwarzane spaliny. To niweluje konieczność spełnienia restrykcyjnych wymogów bezpieczeństwa w pomieszczeniu, w którym zostanie umiejscowiona pompa ciepła. Dotyczy to szczególnie ochrony przeciwpożarowej oraz zaprojektowania odpowiedniej instalacji wentylacyjnej. Brak konieczności budowy komina zmniejsza koszty budowy domu, co podkreślają specjaliści branży inwestorskiej. Można zrezygnować z komina dzięki wyeliminowaniu powstawania gazów spalinowych, a to jest rozwiązanie ekologiczne i budżetowe. Pomieszczenie przeznaczone na pompę ciepła może służyć również za suszarnię lub schowek, ponieważ urządzenie wykonuje całkowicie ""czystą"" pracę."

 

Umiejscowienie kotłowni na pompę ciepła

 

Pompę ciepła można zamontować w dowolnym miejscu domu mieszkalnego. Wyjątkiem są pomieszczenia, które są przeznaczone na stały pobyt ludzi, czyli domownicy spędzają w nich ponad 4 godziny dziennie. Dotyczy to głównie sypialni oraz salonu.

Miejsca, w których polecany jest montaż pompy ciepła to m.in.: pralnia, strych, pomieszczenie gospodarcze.
Pompa ciepła wielkością odpowiada tradycyjnej lodówce, dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca przeznaczonego na montaż nie stanowi większego problemu. Można wybrać jednostkę podwieszaną zamiast urządzenia wolnostojącego.

 

Wymagania dla kotłowni z pompą ciepła

 

Pompa ciepła powinna mieć odpowiednią ilość miejsca, dlatego nie powinno się jej montować w bardzo małym pomieszczeniu. Każdy producent dołącza w instrukcji montażu informacje na temat minimalnych wytycznych producenta. W instrukcji znajdują się dokładne odległości, które powinny zostać zachowane między pompą i elementami konstrukcyjnymi oraz wyposażeniem wnętrza. Pozostawienie wymaganej powierzchni wolnej ułatwi prace instalacyjne oraz późniejsze usługi serwisowe i konserwacyjne. Dobrze jest umiejscowić pompę ciepła w bliskim sąsiedztwie jednostki zewnętrznej. Ułatwi to montaż oraz zapobiegnie przeprowadzeniu inwazyjnych prac, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku wykończonych obiektów.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.