Najlepsze miejsca na montaż pompy ciepła

Najlepsze miejsca na montaż pompy ciepła

Właściciele domów, którzy rozważają instalację pompy ciepła, muszą w trakcie planowania inwestycji odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jednym z nich, jest miejsce, w którym urządzenie to zostanie zainstalowane. Decyzja ta zależna jest od wielkości domu, który pompa ma ogrzewać, położenia działki, wybranego modelu pompy, a nawet oddalenia od zabudowań sąsiedzkich. Warto zastanowić się nad tą kwestią, aby zagwarantować sobie najlepszą lokalizację gwarantującą niezawodne funkcjonowanie swojej pompy ciepła. 

 

Wolnostojące pompy ciepła instalowane na gruncie

 

Montaż pompy ciepła na gruncie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby znajdowała się ona w pewnym oddaleniu od budynku i bezpośrednio do niego nie przylegała. Dzięki temu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Umożliwia to również odizolowanie budynku od drgań generowanych przez pompę. Pompa wolnostojąca  umieszczana jest na niezależnym fundamencie lub innej konstrukcji nośnej, która gwarantuje jej stabilność, oraz zabezpieczenie sprzętu przed szkodliwym wpływem podłoża. 
Pompy ciepła instalowane na gruncie należy ze względów bezpieczeństwa posadowić w odpowiedniej odległości od ciągów pieszych. Ich lokalizacja powinna także uwzględniać hałas, jaki emitują. Liczyć się jednak trzeba nie tylko z docieraniem hałasu do ogrzewanego nimi obiektu, ale i z emitowaniem go do otoczenia. Dlatego, aby spełnić normy najwyższego dopuszczalnego poziomu hałasu, czasami konieczne może być zastosowanie wokół pompy osłon ograniczających rozprzestrzenianie się dźwięku.

 

Instalacja pompy ciepła na ścianie budynku

 

Drugim po względem popularności miejscem montażu pompy ciepła jest elewacja budynku. Pompy naścienne montuje się na wspornikach, wyłącznie na ścianach nośnych. Nie należy przesadzać z wysokością, na której zainstalowany zostanie sprzęt, aby zapewnić wygodę jego serwisowania. W przypadku takiej lokalizacji pojawia się niestety problem przenoszenia hałasu generowanego przez urządzenie do wnętrza budynku. Dlatego wybierając to rozwiązanie, pamiętać należy o warstwie wibroizolacyjnej, zabezpieczającej wnętrze domu przed hałasem i drganiami. 

W przypadku instalacji naściennych warto zadbać o odpowiednie odprowadzanie skroplin. Aby nie dopuścić do zawilgocenia elewacji ani oblodzenia zimą terenu znajdującego się pod pompą, stosuje się tace ociekowe. 

 

Czy pompę ciepła można zainstalować na dachu?

 

Zamontowanie pompy ciepła na dachu pozwala na zaoszczędzenie miejsca na działce i jest bardziej estetyczne niż montaż naścienny. Można ją zamontować zarówno na dachu płaskim jak i skośnym, z tym że w przypadku dachu skośnego liczyć należy się z kilkoma problemami. Jeśli jednak jest to jedyne miejsce, gdzie pompę da się ulokować – instalacja jest pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń całkowicie wykonalna. 

Montaż pompy ciepła na dachu płaskim jest o wiele wygodniejszy i eliminuje wiele problemów, jakie występowały w przypadku montażu gruntowego, takich jak:

  • konieczność wygłuszania (hałas zewnętrzny ograniczony jest przez odległość, wewnętrzny przez gzymsy i ściany ogniowe),
  • przenoszenia drgań (jeśli wystąpi, wystarczy zastosować maty ochronne),
  • zajmowanie cennego miejsca na działce.

Przy odpowiednim zabezpieczeniu przed wiatrem i zadbaniu o odprowadzanie skroplin, rozwiązanie to jest praktycznym i wygodnym wyborem. 

Decyzja o miejscu, w którym zostanie zainstalowana pompa, zależy od wielu czynników i ma wpływ na komfort jej użytkowania. Dlatego warto przed podjęciem decyzji o jej lokalizacji zasięgnąć porady specjalistów. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.