Pompa ciepła a istniejące grzejniki

Pompa ciepła a istniejące grzejniki

 

Pompy ciepła już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, ze względu na ogromne oszczędności i wymiar ekologiczny tego rozwiązania. W końcu pompa ciepła zaliczana jest do Odnawialnych Źródeł Energii. Wiele osób podejmując decyzję o instalacji pompy ciepła w domu, nie wie czy takie rozwiązanie można stosować również w budynkach modernizowanych. Otóż montaż pompy ciepła jest możliwy w każdym budynku, bez względu na to, jakie ogrzewanie było wcześniej w nim wykorzystywane. Ważne jest jedynie zastosowanie odpowiedniej instalacji wewnętrznej.

 

Współpraca pompy ciepła z grzejnikami - czy jest możliwa?

 

Współpraca pompy ciepła z grzejnikami jest wykonalna, jednak takie rozwiązanie nie zawsze może okazać się korzystne. Wszystko przez wymagania niskotemperaturowych systemów grzewczych, czyli pomp ciepła, które do swojego działania potrzebują dużo niższej temperatury wody zasilającej. W tradycyjnych systemach instalacji temperatura ta jest dużo wyższa. Dlatego pompy ciepła najlepiej współpracują z systemami o niskiej temperaturze emisji oraz dużej powierzchni grzania, jak ogrzewanie ścienne, podłogowe czy płaszczyznowe. Bardzo ważne jest, aby między dolnym, a górnym źródłem panowała podobna temperatura, dzięki temu możliwe będzie uzyskanie większej mocy i efektywności urządzenia oraz uzyskania dużo niższych kosztów eksploatacyjnych. Optymalna temperatura wody, która zasila instalację z pompą ciepła, powinna oscylować w granicach 30-40 stopni Celsjusza. W tradycyjnych instalacjach temperatura wody zasilające wynosi około 60-70 stopni Celsjusza i to właśnie do tej temperatury dobierane są grzejniki.

 

Jaka instalacja będzie najbardziej efektywna?

 

Pozostawienie tradycyjnych grzejników może być korzystne w przypadku wymiany kotła na pompę ciepła, jednak należy liczyć się z możliwością straty ciepła, w sytuacji niepełnej wymaganej kompensacji. Obniżenie temperatury jest również możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu większej ilości grzejników, jednak wiąże się to z nieestetycznym wyglądem, gdyż ich ilość zapewne musiałaby być podwojona lub potrojona. Dlatego w miejscach, gdzie nie ma możliwości zmiany ogrzewania bądź byłoby ono zbyt kłopotliwe, warto zainwestować w grzejniki niskotemperaturowe i kilka przeróbek już istniejącej instalacji, umożliwi to osiągnięcie wysokiej wydajności pompy ciepła i oszczędności w ogrzewaniu. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie związane z instalacją wysokotemperaturowej pompy ciepła, która w odpowiedni sposób będzie współpracowała z tradycyjnymi grzejnikami.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.