Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w szpitalach

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w szpitalach

Stosowanie pomp ciepła w Polsce rozpoczęło się od prywatnych budynków mieszkalnych. Ale z biegiem czasu i w miarę rozprzestrzeniania się dobrych opinii o tych urządzeniach, również różnego rodzaju obiekty użyteczności publicznej zaczęły interesować się tym rozwiązaniem. Należą do nich również placówki służby zdrowia, które charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na czyste, ekologiczne, efektywne i ekonomiczne źródło ogrzewania i chłodzenia. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o szpitalach, które zdecydowały się na grzanie i schładzanie swoich pomieszczeń za pomocą pomp ciepła. 

 

W jaki sposób pompy ciepła zapewniają ogrzewanie i chłodzenie?

 

Pompy ciepła działają na zasadzie transferu ciepła z jednego medium do drugiego. Aby ogrzać pomieszczenia, pobierają one ciepło z gruntu, wody lub powietrza i przekazują je do wnętrza obsługiwanych obiektów. Istnieje jednak również możliwość odwrócenia tego procesu – energia cieplna odbierana jest przez system z pomieszczenia i przekazywana na zewnątrz. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu spada, a urządzenie, które zimą zapewniało w obiekcie ciepło, latem może stać się źródłem chłodzenia. 

W obiektach takich jak szpitale najlepiej sprawdzi się system działający w układzie "multi". Jednostka zewnętrzna podłączona jest w nim do kilku jednostek wewnętrznych, co umożliwia sterowanie temperaturą w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Ze względu na wielkość budynku układ pojedynczy jest jednak niewystarczający. Aby zapewnić w szpitalu czy dużej przychodni odpowiednią temperaturę latem i zimą najlepiej zastosować kaskadę pomp ciepła – system kilku połączonych, działających pomp pozwalający na zwiększenie efektywności i wydajności cieplnej lub chłodniczej.  

 

Zalety zastosowania pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia szpitali i innych placówek służby zdrowia

 

Istnieje wiele powodów, dla których zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia w budynkach służby zdrowia jest dobrym rozwiązaniem. Do najważniejszych należą zalety ekologiczne i ekonomiczne, jak na przykład:

  • efektywność energetyczna,
  • niskie koszty eksploatacji, 
  • poprawa komfortu pacjentów i personelu medycznego, 
  • zapewnienie stabilnych warunków temperaturowych w obszarach wrażliwych,
  • samowystarczalność placówki i jej niezależność energetyczna, 
  • cicha praca systemu, 
  • możliwość integracji z innymi rozwiązaniami, 
  • przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2, 
  • możliwość pozyskania na ich instalację dotacji i dofinansowań. 

Pompy ciepła oferują szpitalom wiele korzyści – zarówno dla budżetu placówki, jak i dla jej otoczenia i przebywających w niej ludzi. Mimo że początkowe koszty ich instalacji mogą być wysokie, w miarę użytkowania będą generować realne oszczędności i poprawiać warunki leczenia i rekonwalescencji pacjentów. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.