Różnice pomiędzy klimatyzacją a wentylacją

Różnice pomiędzy klimatyzacją a wentylacją

Klimatyzacja i wentylacja to dwa odmienne rozwiązania, które są często mylone i wymieniane zamiennie. Nic w tym dziwnego, bowiem obydwa mają jedno zadanie- zachować właściwy klimat wewnątrz pomieszczeń. Dlatego też w poniższym artykule postaramy się rzeczowo nakreślić najważniejsze różnice pomiędzy nimi oraz wyjaśnić ich działanie.

 

Wentylacja i klimatyzacja - istotne różnice

 

Do podstawowych zadań wentylacji należy odpowiednia wymiana powietrza zanieczyszczonego na świeże. Z kolei klimatyzacja ma za zadanie dodać do powietrza odpowiednich parametrów- czyli między innymi korzystnej temperatury (ale nie tylko), która ma ogromne znaczenie dla osób przebywających w pomieszczeniu.

 

Różnice w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

 

Wentylacja umożliwia przepływ powietrza zarówno w wywietrznikach okiennych (wentylacja grawitacyjna) jak również poprzez kanały wentylacyjne (wentylacja mechaniczna). W przypadku urządzeń klimatyzacyjnych procesy te zachodzą zarówno wewnątrz jak również w jednostkach zewnętrznych. System wentylacji wykorzystuje powietrze naturalne pobierane z zewnątrz, w którym nie można zachować pożądanej temperatury, wilgotności czy innych parametrów. Nowoczesne klimatyzatory umożliwiają nam dowolne zmiany parametrów jak i możliwość dopasowania ich do indywidualnych oczekiwań użytkowników.

 

Jak wygląda wydajność wentylacji i klimatyzacji?

 

Zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej jak i mechanicznej wydajność tych rozwiązań jest zdecydowanie różna. Wpływ na nią ma wiele czynników zewnętrznych (temperatura na zewnątrz, warunki atmosferyczne itd.), jak również układ pomieszczeń czy konstrukcja budynku. W przypadku wentylacji naturalnej wydajność systemu jest niemożliwa do ustalenia, natomiast w przypadku mechanicznej wentylacji już tak. Jednak jest ona w pełni zależna od wybranego systemu i jego parametrów.

Z kolei klimatyzacja charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością oraz umożliwia dopasowanie wybranego rodzaju urządzenia (oraz jego mocy) do danego zastosowania, w którym będzie charakteryzować się odpowiednim działaniem. Wybierając system klimatyzacji nie musimy obawiać się niekorzystnej temperatury wewnątrz (np. tej nawiewanej z powietrzem z zewnątrz). Ma to znaczenie szczególnie podczas dokuczliwych upałów. Dlatego też jest to odpowiednie rozwiązanie szczególnie w przypadku mieszkań zlokalizowanych w dużym nasłonecznieniu, w którym dodatkowe nawiewanie gorącego powietrza z zewnątrz może spowodować o wiele mniej korzystne warunki.

 

Jakie rozwiązanie warto wybrać?

 

Jak widać systemy wentylacjiklimatyzacji znacznie różnią się pomiędzy sobą. Jeśli znamy ich charakterystykę o wiele prościej będzie nam dobrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu lub mieszkania. Jeśli zależy nam na wymianie powietrza wybierzmy wentylację, jeśli na zachowaniu odpowiedniej temperatury, wilgotności i czystości- zdecydujmy się na klimatyzację.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.