Trójfazowe pompy ciepła - dlaczego wybrać

Trójfazowe pompy ciepła - dlaczego wybrać

Decydując się na zakup odpowiedniej pompy ciepła należy wziąć pod uwagę nie tylko jej moc, ale również sposób jej podłączenia do instalacji elektrycznej. Czy na efektywność pracy większy wpływ mają jednofazowe czy trójfazowe pompy ciepła? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Charakterystyka pracy pompy przy instalacji jednofazowej

 

Układ instalacji jednofazowej oparty jest na dwóch albo trzech przewodach, które są neutralne lub fazowe. W takiej sytuacji napięcie sięga 230 V, które pozwala na przesył mocy o najwyższej wartości dochodzącej do 6 kWp. W przypadku zastosowania pompy jednofazowej moc 6 kWp jest odpowiednia, jeżeli chodzi o zapewnienie podstawowych warunków co do jakości życia dla przeciętego gospodarstwa domowego. Montaż systemu jednofazowego sprawdza się głównie w standardowych domach i mieszkaniach, gdzie wykorzystywanie mocy jest na poziomie optymalnym. Mowa tutaj o dostarczeniu energii dla podstawowych sprzętów AGD, czy oświetlenia. Jeżeli mamy w planach montaż pompy ciepła bądź innych elementów grzewczych w gospodarstwie domowym, to warto zaznaczyć, że wybór instalacji jednofazowej jest wykluczony.

 

Na czym polega instalacja trójfazowa?

 

W tym przypadku taka instalacja posiada nie dwa, a cztery lub pięć obwodów fazowych, których napięcie wynosi 400V. Przeznaczona jest do przesyłu mocy, której wartość przekracza 6 kWp, a więc najlepiej sprawdzi się w gospodarstwach wieloosobowych. Postęp technologiczny oraz innowacyjne rozwiązania pozwalają na zasilanie coraz bardziej energochłonnych urządzeń, co oznacza że ilość obsługiwanych sprzętów może być nieograniczona. Decydując się na instalację trójfazową warto rozważyć montaż energooszczędnych systemów klimatyzacyjnych od wiodącego producenta na rynku (w tym przypadku marki Toshiba).

 

Różnice pomiędzy wyborem pompy jednofazowej i trójfazowej

 

Urządzenia jednofazowe są z reguły tańsze ze względu na różnice parametrów. Warto wziąć pod uwagę fakt, że przy działaniu pompy jednofazowej w niskich temperaturach można doprowadzić do obciążenia instalacji a w efekcie nawet do wyłączenia ogrzewania. Urządzenia trójfazowe wymagają mocniejszego zasilania prądem, dlatego są wybierane do dużych gospodarstw. Niemniej jednak, jeżeli w miejscowości w której często dochodzi do awarii energetycznych, należy mieć na uwadze, że pompa jednofazowa w zupełności wystarczy, aby ogrzać dom czy mieszkanie. Trójfazowa pompa ciepła to świetny ekologiczny zamiennik dla kotłów węglowych, dzięki któremu można nie tylko szybko ogrzać dom przy niskich temperaturach, ale przy niewielkim poborze mocy takie urządzenie jest w stanie ochłodzić każde pomieszczenie.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.