Zasada działania gruntowej pompy ciepła

Zasada działania gruntowej pompy ciepła

 

Decydując się na budowę własnego domu, trzeba podjąć decyzję dotyczącą wielu kwestii. Jedną z tych bardziej istotnych jest ta odnosząca się do wyboru ogrzewania. To dzięki ogrzewaniu w naszym domu będzie panowało przyjemne ciepło bez względu na temperaturę na zewnątrz. Obecnie w dalszym ciągu wiele osób decyduje się na gruntową pompę ciepła woda/woda głównie w większych domach lub w budynkach w którym jest wymagane wyższe zapotrzebowanie na ciepło.
Zobaczmy na czym polega mechanizm jej działania.

 

Czym jest pompa ciepła?

 

Pompa ciepła to nic innego jak urządzenie grzewcze. Co jednak ciekawe, nie produkuje ona energii w tradycyjny sposób. Proces spalania, który ma miejsce na przykład w tradycyjnych piecach węglowych, tu w ogóle nie występuje. Stawiając na pompę ciepła, nie trzeba więc martwić się spalinami, popiołem czy kurzem. Jest to urządzenie, które określić można jako czyste i ekologiczne.

 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

 

W przypadku gruntowej pompy ciepła mamy do czynienia z pobieraniem ciepła z gruntu lub wody za pomocą specjalnego wymiennika gruntowego. Znajduje się on na odpowiedniej głębokości w ziemi. Można umieścić go też w specjalnie do tego celu wykonanym odwiercie. Jeśli zastosowany zostanie odwiert pionowy, będziemy mieć do czynienia z głębinową pompą ciepła. To rozwiązanie, które szczególnie mocno poleca się w przypadku małych działek. Uważa się bowiem, że w takim przypadku pompa ciepła będzie charakteryzowała się większą wydajnością niż wówczas, gdy zastosowany zostanie wymiennik poziomy.

W rurach ogrzewania umieszcza się ciekłą mieszankę najczęściej wody i glikolu, która nie zamarza i jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego. Ogrzewana jest ona przez ciepło, które znajduje się w gruncie. Pobrane ciepło trafia do parownika, w którym odbiera je czynnik chłodzący. Mieszanka zostaje wówczas ochłodzona – jej temperatura spada nawet poniżej zera stopni w skali Celsjusza. W specjalnym skraplaczu ciepło przekazywane jest następnie do wody, która znajduje się w instalacji grzewczej. Może to być instalacja tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego bądź coraz bardziej popularnego ogrzewania podłogowego. Jeśli pompa wykorzystywana jest również do ogrzewania wody użytkowej, to ciepło trafia też do podgrzewacza ciepłej wody użytkowej (CWU).

 

Wysoka wydajność grzewcza gruntowej pompy ciepła

 

Jeśli zależy nam na tym, aby wydajność grzewcza była naprawdę wysoka, należy połączyć pompę ciepła z systemem, który działa przy stosunkowo niskiej temperaturze. Szczególne polecane jest ogrzewanie podłogowe, w przypadku którego woda zasilająca ma temperaturę nawet o dwadzieścia stopni niższą niż w ogrzewaniu grzejnikowym. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że gruntowa pompa ciepła może być wykorzystywana także wtedy, kiedy w domu mamy klasyczne grzejniki.

Gruntowa pompa ciepła to dobry sposób na zapewnienie sobie ciepła w domu. Jest naprawdę wydajna i sprawdza się świetnie, zwłaszcza wówczas, gdy zdecydujemy się zarówno na ogrzewanie grzejnikowe jak i podłogowe.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.