Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

 

Decydując się na własny dom, trzeba ustalić nie tylko liczbę pomieszczeń i ich rozmieszczenie, ale również rodzaj ogrzewania. Trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie będzie zimą ciepło. Taki budynek nie będzie nadawał się do zamieszkania. Jednym z urządzeń, które obecnie wybierane jest bardzo często jest pompa ciepła powietrze – woda lub jak mówi się potocznie "powietrzna pompa ciepła". Przyjrzyjmy się bliżej jej działaniu.

 

Co wykorzystuje pompa ciepła powietrze – woda?

 

Pompa ciepła powietrze – woda bazuje na energii, która nagromadzenia jest w powietrzu. To właśnie ona wykorzystywana jest zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Zastosowanie odpowiedniego czynnika chłodniczego oraz właściwe sprężenie sprawia, że wytwarzane jest ciepło użytkowe, a więc to, którym ogrzać możemy zarówno dom, jak i wodę użytkową.

 

Jak działa pompa powietrze – woda?

 

Pompa powietrze – woda bazuje na dokładnie takim samym mechanizmie jak ten, który wykorzystywany jest w lodówkach. Jest to urządzenie, które składa się z:

  • sprężarki;
  • skraplacza;
  • parownika;
  • zaworu rozprężnego.

Istotnym elementem jest czynnik roboczy, bez którego pompa ciepła byłaby bezużyteczna. Jest nim ciecz, która znajduje się wewnątrz układu. Kiedy ciecz nabiera wysokiej temperatury, dochodzi do pobierania ciepła. W całym układzie ma wówczas miejsce wzrost ciśnienia, a także temperatury. Za sprawą sprężarki czynnik przybiera postać gazową. Następnie przenoszony jest do skraplacza, w którym oddawane jest ciepło. Trafia ono do instalacji. Następnie czynnik transportowany jest do zaworu rozprężnego. Dochodzi do spadku ciśnienia, obniżenia się temperatury i rozpoczęcia całego cyklu od nowa.

 

Najlepszy odbiornik przy pompie powietrze – woda

 

Na taką pompę ciepła można zdecydować się zarówno na etapie budowy domu, jak i wówczas, gdy dom już stoi, a instalacja jest wykonana. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła najlepiej sprawdza się z ogrzewaniem podłogowym, a także ściennym. Oczywiście można zastosować ją razem z klasycznymi grzejnikami, ale będzie to rozwiązanie nieco droższe w użytkowaniu. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga bowiem wysokiej temperatury, jak ma to miejsce w przypadku grzejników. Wszystko dlatego, że ciepło oddawane jest przez dużą powierzchnię..

 

Czy taka pompa sprawdzi się zimą?

 

To pytanie, które zadaje wiele osób. Warto podkreślić, że pompa ciepła świetnie da sobie radę nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do około -30 stopni. Ogrzeje ona zarówno dom, jak i wodę użytkową.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.